Loading color scheme

Конференція "Пермакультура для ферм"

 

 ДИВИТИСЯ ВІДЕОЗАПИСИ ВСІХ ПРЕЗЕНТАЦІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ

 Click on the flag to read the page in Czech, Hungarian, Polish, Slovak or English 

        

 

Доповідачі та їхні виступи:

Alfréd Szilágyi (Альфред Сзілягі)

Альфред вивчає органічне сільське господарство в магістратурі університету Szent Istvan в Угорщині. Він отримав диплом бакалавра з сільськогосподарської інженерії. Маючи інтерес до пермакультури, він написав диплом про пермакультурний дизайн музею під відкритим небом у Szenna, Угорщині. Під час практики на фермі Keveral у Великобританії він пройшов сертифікаційний курс пермакультурного дизайну з викладачами Клавдією Ван Гул та Бріном Томасом. Альфред долучився до створення угорської пермакультурної спілки (MAPER) і зараз є членом її правління, маючи інтерес до дослідницького боку пермакультури. Він започаткував неформальну платформу для об’єднання науковців та практиків, а також провів практикум та симпозіум у своєму університеті. Зараз він працює над дослідницьким проектом у співпраці з FIBL (дослідницький інститут органічного сільського господарства), Швеція та CAWR (центр агроекології та сталого управління водними ресурсами університету Кавентрі), Великобританія. Проект оцінює сталість різних фермерських систем. Також Альфред є активним членом двох громадських організацій, що займаються екологічною освітою та місцевими аспектмих сталого розвитку.

 Наскільки сталою є пермакультура в порівнянні з сучасним та органічним фермерством?

Кількість наукових досліджень пермакультури, а також інших соціальних рухів та альтернативних сільськогосподарських концепцій невпинно зростає. Проте більшість вивчає соціальні аспектах, і лише деякі описують практики та ефективність таких систем. Я хотів дослідити, наскільки практикам пермакультури вдається досягти сталих цілей у порівнянні з сучасними та органічними фермерами.

Під час моєї презентації я познайомлю вас з системою SMART індикаторів, розроблених шведським інститутом FIBL на основі рекомендацій SAFA, опублікованих FAO (продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН) в 2013 році для оцінки функціонування ферм. Цього року я проаналізував діяльність 30 ферм у Угорщині: пермакультурних, органічних та сучасних, по 10 з кожної групи. Я представлю свої висновки та рекомендації.


Béla Baji (Бела Байі) 

Освіта: Університет садівництва, Будапешт, 1978. Курс пермакультурного дизайну з Леа Харрісоном, 1991. Диплом за спеціальністю пермакультура під керівництвом Пітера Біркетта, Брно, 1999.

Сфери інтересів: дендрологія (ботаніка, вирощування екзотичних дерев та кущів), органічне садівництво, пермакультурне садівництво, пермакультурне дизайнерське консультування.

Член Угорської пермакультурної спілки.

 30 років пермакультурного досвіду на експериментальній ділянці

Презентація базуватиметься на слайдах, що демонструють результати деяких моїх проектів та експериментів, на які мене надихнули принципи пермакультури.

Я представлю наступні проекти:

 • Методи посадки дерев у несприятливих умовах: перетворення кукурудзяного поле на мішаний ліс з фруктових та кормових дерев.
 • Перетворення орної землі на природну систему луки з фруктовими деревами шляхом розкидування суміші насіння. Створення різноманітної флори диких квітів флори методом збору, вирошування і розсіювання насіння відповідних видів.
 • Створення ландшафту з ямок на насипів на рівнині: управління мікрокліматами, а також збільшення різноманітності патернів для посадок.
 • Лісосад (за Робертом Хартом), або «їстівний ліс» (за Джеффом Лоутоном): наскільки наші овочі переносять затінення фруктовими деревами?


 Ben Lazar (Бен Лазар) 

Подорожуючий вчитель пермакультури та заснивник освітнього порталу Permakultura.edu.PL, що координує створення пермакультурної мапи Польщі. Зараp проводить пермакультурні лекції у мітсах та майстер-класи на фермах Польщі. Також займається міськими садами та анімацією в громадських садах.

Бен є аніматором руху продовольчого суверенітету "Nyeleni Polska"

Посилання:

 Рух продовольчого суверенітету та розвиток пермакультури в Польщі

Я розкажу про поточну ситуацію та розвиток пермакультури в Польщі, її соціальний вимір, заходи в місті та національну стратегію продовольчого суверенітету (також і в глобальному контексті). Див. Nyeleni Poland.

Також я розкажу про заняття, які я провожу влітку на польських фермах. Та про “Пермакультурний тур” великими містами Польщі - те, чим я зараз займаюся.


Богдан Попов

Коваль та еколог,  керівник агенції екопроектування «Кузня Екорішень», що базується у Закарпатті.    Спеціалізується на створенні  екосанітарних систем в гірських умовах. Учень Б. Моллісона, перекладач та редактор його книжок, виданих російською.

 Пермакультурна санітарія для ферм і туризму

Санітарія може бути ключовим елементом пермакультурного дизайну для ферм та туристичних закладів, який замикає колообіги води та поживних речовин.  Завданням є створення таких систем, що вписуються в локальний контекст, тобто є доступними з фінансового боку, відповідають очікуванням, не є занадто складними та вимагають адекватного вкладу енергії та ресурсів, водночас добре виконуючи свої функції.  

Богдан Попов, пермакультурист  та експерт з санітарії розповість про свій практичний досвід із створення таких систем  в Україні та опише майбутні екосанітарні тренди, що будуть корисними для  пермакультурного дизайну.


Denisa Tomášková (Деніса Томашкова)

Біографія

Деніса Томашкова є провідним викладачем пермакультури та дизайнером у Чехії. Зараз вона викладає на сертифікаційних курсах пермакультурного дизайну та навчає садовому дизайну, утриманню води в ландшафті (створенню водойм, дизайну за методом ключової лінії) та міській пермакультурі переважно в центральній Богемії. Вона має досвід в садовій архітектурі і вивчала відновне та пермакультурне сільське господарство з Біллом Моллісоном, Джеофом Лотоном та Дарреном Догерті.

 Знайомство з пермакультурним фермерством

Основні ознаки та відмінності між сучасним сільським господарством, органічним та пермакультурним сільським господарством.

Знайомство з різними методами та типами пермакультурного фермерства у світі.

Відновне сільське господарство (Марк Шепард, Даррен Догерті, Річард Перкінс, Зепп Хольцер…), використання багаторічників та лісосадів в сільському господарстві, агролісівництво, лісопасовищна система та інші методи створення продуктивних систем, близьких до природних екосистем. Використання тварин в фермерському циклі.

Стратегія Джоела Салатіна (ферми Поліфейс (багатоликі)) для пермакультурного фермерства.

Дизайн ключової лінії Єумена - управління земельними та водними ресурсами.

Стале вирощування зернових: безорний метод Фукуоки-Бонфіла.

Холістичне управління - метод відповідального та функціонального планування та управління фермерськими системами.


Dr Dóra Drexler (Др. Дора Дрекслер)

Генеральний директор

ÖMKi – Угорський науково-дослідний інститут органічного сільського господарства

Дора закінчила магістратуру за напрямком ландшафтного дизайну в університеті Корнівус, Будапешт. Вона отримала ступінь доктора в 2010 році в Технічному університеті Мюнхена, департамент ландшафтної екології. Перед початком роботи в ÖMKi Дора працювала науковим співробітником в шведському науково-дослідному інституті органічного сільського господарства (FiBL). Вона координувала національні дослідницькі проекти в галузі органічного сільського господарства (фермерські мережі) та брала участь у кількох європейських дослідницьких проектах, зокрема в 7 рамковому проекті Горизонт 2020. Серед них: Здорові другорядні злаки,  проекти DIVERSIFOOD та LIVESEED, спрямовані на різні аспекти сільськогосподарського різноманіття та збереження генетичних ресурсів.

 Урізноманітнення системи органічного харчування за рахунок другорядних злаків та місцевих сортів томатів

В своїй презентації я зосереджуся на можливостях урізноманітнення системи харчування завдяки використанню давніх культур, старих та місцевих сортів. Я представлю наш досвід стосовно місцевих сортів томатів та давніх злаків (полби та пшениці однозернівки), з якими ми зараз працюємо в рамках європейського дослідницького проекту DIVERSIFOOD. В своїй доповіді я розкрию основні питання диверсифікації від отримання посадкового матеріалу до просування на ринку нових продуктів переробки.


Ewa Czap (Ева Чап)

У Польщі я тренер екологічної та глобальної освіти в Центрі екологічної діяльності "Zrodla" та студентка Екологічного народного університету в Grzybow (EUL Gzybow), де я вивчаю органічне землеробство, і тому я практикую на фермі паша Шлінського в Словаччині, на основі якої я писати дисертацію.

В даний час я маю ділянку, де я відновлюю ґрунт, займаюся переробкою овочів і будую глиняні та саманні будинки. У Словаччині я співпрацюю з Bielokarpatsky Ovocny Poklad.

 Нові екологічні університети в XXI сторіччі

Народні університети є установами для навчання дорослих, які, як правило, не дають академічних ступенів, хоча існують певні курси, що ведуть до досягнення цієї мети. Цю назву запропонував датський письменник, поета, філософ та пастора Н. Ф. С. Грюнґтвіг (1783-1872).  Грюнґтвіга надихнув звіт Маркіза де Кондорсе про загальну організацію громадських закладів, написаний в 1792 році під час французької революції.

Характер народних гімназій різниться залежно від країни, але зазвичай ці установи мають наступні загальні риси:

Велика різноманітність предметів;
Немає вступниз та випускних іспитів;
Зосередження на саморозвитку;
Педагогічна свобода;
Курси тривають від кількох місяців до одного року з оплатою за кожен курс.


Eva Hauserová (Ева Хаусерова)

Чеська редакторка, письменниця, пеерекладачка, пермакультурна організаторка, викладачка та садівниця.

 Чеський фермерський проект KomPot

KomPot - це громадська організація для жителів Праги, які зацікавлені у вирощуванні для себе екологічних овочів, а також для обміну у спільноті. Це унікальне поєднання громадського садівництва та солідарного фермерства (CSA). Спеціалізація: овочівництво, бджільництво, нова форма солідарного фермерства та громадське садівництво.


 Пермакультурні ферми Veselá biofarma та Pozemská zahrada

Veselá biofarma (весела біоферма) - це сільськогосподарський проект групи друзів, які вже більше двадцяти років працюють в чеському органічному фермерстві. Мета полягає в тому, щоб показати, що "БІО"  - це не розкіш, а розумне і нормальне пілкування про навколишнє середовище, від якого людина також отримує користь.

Ми співпрацюємо з VH Agroton, яка з 2008 року провадить "біо" господарювання на 380 гектарах у с. Velké Hostěrádky. Це село є унікальним, тому що в безпосередній близькості від нього існують три інші органічні підприємства загальною площею 160 га. Така концентрація екологічно культивованих земель в Південно-Моравському регіоні є справді унікальною.

Традиційні і менш традиційні культури, лікарські рослини, сади та виноградники, сортова сівозміна, заходи боротьби з ерозією і не в останню чергу покращення добробуту тварин і людей - все це відповідає принципам органічного фермерства та ідеями, які ми намагаємось втілити.

Pozemská zahrada - це сімейне господарство (1,6 га) із старовинним традиційним сільськогосподарським будинком, лісосадом, садом трав та пасовищами для худоби (коні, вівці, корови).  Alena Gajdušková (Алена Гайдушкова) шукає та відроджує давні методи та техніки фермерства та домашнього господарства, такі, як традиційне оздоровлення, виробництво натуральної косметики, приготування традиційних чеських блюд для туристів - онлайнова реклама "домашнього ресторану", переробка продуктів харчування (молоко, сир, м'ясо і т. д.). Її чоловік вчить роботі з тягловими кіньми, викопуванню ставків тощо. Спеціалізація: старі традиційні сорти фруктів, овочів, вирощування трав, робота з кіньми, продукція вівчарства та від корів, освіта, проектування природих та пермакультурних садів (основне джерело доходів).


 Сад майбутнього - проект Петра Хаби

Приклад дуже різноманітного проекту пермакультурщика, який забезпечує своє життя з різних джерел: вирощуванням лікарських трав (8 соток), зокрема екзотичних видів, вирощуванням власних продуктів харчування (харчова самодостатність) як в системі лісосаду, так і в системі інтенсивого грордництва, та вчителюванням (проведенням курсів).

Проект поєднує натуральне господарство та агроекологічні дослідження. Сільськогосподарські практики переважно є "біоінтенсивними", що сприяють формуванню здорового ґрунту, вимагають малих площ і нихиких витрат, одночасно забезпечуючи максимальну урожайність сталість та здоров'я цієї невеликої систем вирощування продуктів харчування.


 Пермакультурна ферма Івани Кветоньової (Ivana Květoňová)

Ми живемо в селі Sedlo з 1989 року. Ми органічно працюємо на ділянці 38 га на Тепельському плато на висоті 650 м над рівнем моря. Більша частина нашої землі складається з постійних пасовищ, у нас є кілька га ріллі - зернові культури, кормові рослини та 2 га змішаного роду - сад і ставки.

Пан Кветон саймається сільськогосподарськими рослинами та худобою. Він розводить японську м'ясну породу вагю,  а такоє її гібрид з абердинським ангусом.

Пані Квотонова є аграрієм і захисницею природи. Вона розвидить коней - гібрид з уельською породою - пропагуючи верхову їзду як спілкування з природою. Вона відповідає за ландшафтний дизайн та піклування  про всі живі істоти.


 Мережа демонстраційних пермакультуртних центрів в центральній Європі

Надихаюча презентація чеської мережі демонстраційних пермакультурних центрів для створення мільтинаціональної мережі, обговорення.


Федір Рябінін

Спеціаліст в галузі органічного (природовідповідного) садівництва. Має багаторічний досвід проектування та посадки декоративних і плодових садів. Професійно займається формуванням, обрізанням і щепленнями плодових і декоративних рослин. Спеціаліст по створенню “живоплотів” і топіарі (фігурній стрижці кущів). У 2011 році заклав в місті Донецьк (Україна) Біологічний Комплекс «РАдісний Сад» де збирає унікальні матеріальні об'єкти живої та неживої природи. Проводить практичні та теоретичні семінари для любителів і професіоналів по всій Україні. Теми семінарів: проектування саду, формування, обрізка, щеплення. Автор базового курсу для любителів і професіоналів «РАдісний садівник» і спеціалізацій до нього. Проводить в своєму саду дослідження в галузі природовідповідного землеробства. Постійно тестує всі новинки на ринку садової техніки України та складає аналітичні огляди по цій тематиці. Захоплюється заточкою різних, в тому числі садових, інструментів і конструюванням обладнання для цього. Хобі - дайвінг.

 Технологія омолоджування плодових дерев зі зміною сорту

З усіх дерев, з якими я мав справи на початку своєї карь'єри садівника, більш за всіх, мені додавали клопоту сортові дерева прищеплені на сіянці. Вони пізно, в порівнянні з іншими підщепами, починали родити. Давали, кожен рік, великий приріст, тому потребували великої, за об'ємом, обрізки. Але справжні проблеми починалися тоді, коли, з будь-яких причин, обрізка  припинялась на термін більше ніж 3 роки. Зона плодоношення, в таких деревах, швидко починала зміщатися догори, а в місцях зручного доступу  формувалась зона відмирання. Після 8 років єксперіментів, я знайшов рішення, яке дозволяє одночасно: зменьшити висоту крони перерослих дерев в 3 рази (до 2-3 метрів); частково змінити сорти на більш сучастні та врожайні; значно омолодити старі дерева. Пропоную цю технологію до уваги фермерам та дизайнерам пермакультури, оскільки вона дає можливість, без корчування та висадки нових саджанців, мати гарантовані врожаї сучасних сортів протягом десятиліть. Вважаю, що вона також перспективна при створенні лісосадів на ділянках, де є несортові сіянці плодових дерев.


Ján Šlinský (Ян Шлінскій)

Засновник біоферми, що підтримуєтсья спільнотою та вирощує органічні овочі інтенсивним та оригінільним методом “кіл”. Див. презентацію Agrocircles - Implementation of sustainable Strategy of growing and sales of vegetables.

 Вирощування овочів: між ідеалізмом і технократією

Проект розпочався на початку 90-х, коли я звільнився з посади спеціаліста з овочництва в державному сільськогосподарському кооперативі, зіштовхнувшись з дилемою, як мені продовжувати втілювати свою мрію стати фермером-овочівником, яку я виношував з 6-го класу. В цей час розпочалися дебати навколо екологічної продукції, де йшлося про те, що овочі (об’єкт мого професійного інтересу), є найбільш чутливими до використання агрохімікатів.  По-перше я усвідомив, що фермерство без гербіцидів вимагає багато ручної праці, яка є непосильною для однієї людини. По-друге з власного досвіду я знав, наскільки складним є використання найманої праці для вирощування овочів. Тому вирощувати овочі екологічно видавалося мені неможливим, бо іноді навіть мені бракувало сил, щоб втілити теорію у практику.
І поступово мені вдалося вирішити ці дилеми професійного та етичного характеру, 
застосувавши досвід свого хобі зі створення професійних авіамоделей, де я поєднав свої здібності техніка та новатора. Етика диктувала відмову від використання агрохімікатів, а досвід конструктора моделей аеропланів дозволив мені створити власний пристрій для заміни «мотики». Розроблена мною система мала допомогти швидко зупинити руйнування ґрунтів, та звільнити селян від важкої ручної праці, яку автоматично гарантувало для них екологічне сільське господарство, що могло швидко зруйнувати ентузіазм та ідеалізм.

Jennifer Lauruols (Дженніфер Лауруол)

Дженіфер Лауруол (Jennifer Lauruol) є пермакультурною дизайнеркою, садівницею та викладачкою. Маючи більш ніж 40-річний досвід садівництва, вз 1993 року вона навчає дітей та дорослих. З 2000 року вона володіє власним пермакультурним дизайнерським бізнесом.

 

 

Patrick Lauruol (Патрик Лауруол) | Бізнес тренер

Патрік є досвідченим бізнес тренером, сприяючи становленню та росту малого бізнесу.

В якості бізнас-консультанта він допомагає розвитку бізнесу з нуля, використовуючи розумові моделі та принципи перманентного дизайну.

Патрік розробив схеми для полегшення старту та розвитку новачками.

www.patricklauruol.com

Дженніфер і Патрік використовують в своїй роботі принципи пермакультурного дизайну пермакультури у своїй роботі, і дотримуються трьох етичних принципів: турбота про Землю, піклування про людей та соціальна справедливість шляхом обміну надлишками. Це "потрійна основа" бізнесу.

Під час презентації Дженніфер і Патрік ділитимуться власним досвідом Друга частина включатиме відповіді на запитання.

 Як пермакультурному фермеру або садівнику заробити на життя, отримуючи прибуток з різних джерел

Знайомство з найбільш впливовоми бізнес ідеями, що можуть допомогти у створенні та просуванні бізнесу

 • "Багатий тато - бідний тато" - квадрінти грошових потокі
 • Активи (генератори грошових потоків) у порівнянні із зобов'язаннями та споживчими товарами
 • Різниця між самозайнятим та власником бізнесу
 • Потрійна основа соціального підприємництва (або бізнес, відмінний від корпоративної глобалізації та жорсткого капіталізму)

Підприємництво на основі бачення та потреб ринку / що таке маркетинг? / потреба та пропозиція

Чи існує ринок для вашого бізнесу (техніи дослідженняр ринку)

 • "Мамин тест" / Інтерв'ю споживачів

Аналіз ризиків

 • LoNGPESTLE (аналіз місцевих, національних, глобальних, політичних, економічних, соціальних, технологічних, заонодавчих та екологічних ризиків)
 • Ризики при започаткуванні бізнесу

Створення ціннісної пропозиції / бізнес моделі

 • Аналіх існуючих активів та навичок, якими можна заробити на життя
 • Створення ціннісної пропозиції та продуктів і послуг на її основці

Пелюстки пермакультурної квітки Холмгрена як основа для пошуку ціннісної пропозиції


Łukasz Kowalczyk (Лукаш Ковальчик)

31 рік, здобув освіту в знаменитому ірландськіому коледжі Дубліна (ступінь магістра). Закінчив навчання з відзнакою за спеціальностіми іспанська мова та економіка, і зараз є самозайнятим перекладачем та перекладачем з польської, англійської та іспанської мов. В даний час практикує економіку щастя та експериментує в пермакультурному лісівництві. Мандрує екопоселеннями та традиціними місцями по всьому світі часто допомагаючи організації фестивалів згідно зелених стандарти та беручи участь у громадьких проектах з природного будівництва з дерева, глини, соломи, та каменю.

З 2010 року насолдоджується та постійно вивчає методи сталого землеробства. Починаючи з 2014 року в займається лозоплетінням та ткацтвом. Протягом останніх кількох років  почав особливо цінувати особистий контакт з людьми під час семінарів: в приміщеннях і особливо на відкритому повітрі. З вересня 2016 року - батько маленької Мальви.

 Теорія Геї та іі застосування в місцевій спільноті

Оскільки я  багато подорожую, моєси вчителіми та універститетами є волонтерство у багатьох європейських проектах. Знайшовши місце для постійного життя, намагаюся також стати господарем, який може навчити інших і показати  приклади самодостатнього життя та життя у гармонії з природою та суспільством.

В моїй доповіді я зосереджуюсь на початкових етапах створення моєї лісової ферми, що базується на пермакультурі, особливо стосовно побудови громади у створенні пермакультурного способу життя.

Я покажу, як перетворював попередній досвід в необхідне переучуванняя для створення основи для садівництва. Лісосад має дуже специфічні характеристики та вимоги - життя в ньому потребую якісних змін.

Важливим моїм досвідом у створенні пермакультурного саду є роль лісосаду як мого вчителя, і тому я вирішив дослідити буферну зону дикої природи, зокрема їстівні рослини в ній. На даний момент ми працюємо над тим, щоб зробити наш спосіб життя фінансово стійким. Наш досвід показує, що процеси побудови спільноти та групового навчання є ключем до створення достатку на всіх рівнях, включаючи фінансовий. А який ваш досвід?


Любов Маргітай

Народилася у 1970 році в мальовничому селі на Закарпатті. Кандидат біологічних наук, доцент кафедри плодоовочівництва і виноградарства Ужгородського національного університету, сільськогосподарський експерт-дорадник. Викладаю грунтознавство, меліорацію, агрохімію. Маю більше 80 наукових і методичних публікацій, близько 15 разів участь у зйомках телепередач для телеканалу Тиса, 21 каналу, виступи на міжнародних конференціях. Одружена. Маю чотирьох синів. Займаюся пермакультурним дизайном; органічними технологіями підвищення родючості грунту, органічним вирощуванням фруктів, овочів, ягід, винограду, лікарських і пряно-ароматичних рослин та декоративних культур, а також екобудівництвом.

 Органічне вирощування овочів, фруктів, ягід, винограду, лікарських
і декоративних рослин в сиcтемі пермакультурного дизайну

Розглянуто особливості вирощування рослин за органічними технологіями та основні заходи по підвищенню родючості ґрунту та стійкості створеного агробіоценозу. Узагальнено практичний досвід створення пермакультурного господарства на ділянці площею 0,48 га з спорудженням валоканав на дерново-підзолистому поверхнево оглеєному важкоглинистому грунті на алювіальних відкладах в колишній заплаві річки Латориці на території Латорицької осушувальної системи на Закарпатті, вирощуванням лісосаду з плодовими, ягідними, овочевими, лікарськими, пряноароматичними і декоративними культурами та виноградом.


Марія Пахолок

Дипломований тренер з викладання основ оздоровлення, закінчила курс “Електропунктурна діагностика та тестування за методом Р. Фолля». Валеолог та віце-президент Міжнародної Федерації Бойового гопака, вивчає вплив цієї технології на стан здоров'я школяра. Займалася створенням Галицького художнього професійного ліцею сакрального мистецтва та народних ремесел Опілля.
Організатор багатьох фестивалів та конференцій на західній Україні: «Створення Карпатського бренду для місцевих традиційних продуктів та послуг» (2011), еко-фестивалю «Лолин 2015», екоплатформи ПОРТОФРАНКО ГОГОЛЬФЕСТ (2016), еко-етно фестивалю «Карпатське Коло» (2016).

 Дикороси для здоров'я і бізнесу

Дикорослі рослини допомагають розширити раціон харчування, готувати нові смачні, корисні та дешеві стави, що компенсуватимуть нестачу вітамінів й мікроелементів.

Вирощування лікарських рослин завжди в кілька разів перевищує прибутковість культивування зернових: вдвічі для ромашки та валеріани та доходячи до 500 % і більше для окремих лікарських трав. Дохідність справи суттєво зростає, якщо переробляти сировину. За оцінками експертів ВООЗ, у найближче десятиріччя частка препаратів, що виготовляються з лікарської рослинної сировини, сягне 60% обсягу споживання фармацевтичних засобів.

Вирощування лікарських рослин у Карпатах – забутий бізнес, що міг би покращити екологічну, економічну і навіть соціальну обстановку. Зважаючи на те, що багато цінних карпатських рослинах майже вимирають через тотальну заготівлю, я займаюся їх вирощування їх на своїй садибі, в чому маю 30-річний досвід, яким хочу з вами поділитися.


Павло Арданов

Павло Арданов пройшов сертифікаційний курс пермакультурного дизайну у 2011 році і курс для викладачів пермакультури у 2013 році з Джорджем Соболем. У 2012 році він отримав ступінь PhD з фізіології рослин в універститеті міста Оулу, Фінняндія, вивчаючи взаємодії рослин з мікроорганізмами. Павло є співзасновником та головою ГС "Пермакультура в Україні", вкиладачем пермакультури, дизайнером та перекладачем. З 2015 року Павло є одним з делегатів від Європи у Міжнародній раді з організації пермакультурних конференцій та зустрічей

 Пермакультура для ферм: планування подальшої співпраці

Вишеградське пермакультурне партнерство було започатковано у вересні 2016 року для обміну передовим досвідом пермакультурного фермерства та для підтримки розвитку мережі демонстраційно-освітніх центрів пермакультури у наших країнах. Його засновниками стали Permakultura (CS), Чехія, Екологічний інститут сталого розвитку, Угорщина, Фундація глибинної демократії, Польщя, Permaculture SK, Словаччина, та ГС "Пермакультура в Україні".

Яка підтримка потрібна пермакультурним фермерам центральної та східної Європіи Спеціалізовані курси та семінари? Стажування в регіоні? Обмін найкращими практиками на міжнародних зустрічах? Консолідація наших національних мереж демонстраційних центрів пермакультури? Організація міжнародних поїздок на ферми? Банки насіння?

Ваша думка є цінною для нас! Ми відкриті для нових партнерів всередині та за межами нашого регіону!


Petr Marada (Петр Марада) 

Професор Менделівського університету сільського господарства у Брно, консультант Міністерства сільського господарства Чехії. Використовує систему грантів міністерства сільського господарства та Міністерства довкілля для покращення здоров’я земель, управляння земельними та водними ресурсами, запобігання вітровій та водній ерозії завдяки висадці так званої “розкиданої рослинності” - вітроламів, невеликих гаїв, біокоридорів тощо. Див презентацію “Креативні підходи для щоденного догляду за екофермою” (англійською).

 Виконання програми розвитку сільських територій в Чехії
завдяки створенню екоагропідприємств, що надають екосистемні послуги

Петр Марада працює в Південно Моравському селі Шардіце, де йому належать земельні ділянки. Практика існуючого традиційного інтенсивного землеробства має катастрофічні наслідки для грунту, що спричиняє його деградацію та ерозію, а також порушення місцевого колообігу води. Рішення, які використовує Петр Марада, збільшують біологічне різноманіття, зберігаючи та розвиваючи сільськогосподарські та лісові екосистеми високої природної цінності, поєднують розрізнені земельні ділянки та зберігають воду в ландшафті. Буде продемонстровано декілька прикладів новостворених водно-болотних угідь, великих садів, біокоридорів, гаїв та інших елементів ландшафту.

Ці ділянки також використовуютьсяя длі вирощування органічних фруктів, виробництва біомаси, вони є середовищем існування для запилювачів та іншої дикої природи, а також джерелом освіти та натхнення для інших. Вони підтримують загальний розвиток сільської місцевості, сприяючи відродженню традицій та місцевих громад.


Robert Palusinski (Роберт Палусинський)

Я працюю з групами як тренер з 1998 року, а також тренером, терапевтом, викладачем та фасилітатором з 2002 року в Польщі, а також за кордоном, використовуючи процес-орієнтовану психологію як основний підхід.

Я навчаю процес0орієнтованій психології та глибинній демократії у Польщі, Естонії, Німеччині, Словаччині та Італії (в останній я ініціював розвиток глибинної демократії, і зараз вона процвітає!).

З необноразового досвіду я знаю, що кожна організація та група - від найменшоїго підрозділу до глобальної компанії - є подібним на людину живим організмом, і кожна має  власний шлях та унікальну мудрість, а роль посередника полягає в тому, щоб допомогти їй їх усвідомити.

Я живу в Кракові, Польща та працюю психотерапевтом, радником, тренером і фасилітатором у Польщі та навколо Європи. Я екс-президент та співзасновник Фонду глибинної демократії, де я навчаю, як працювати з конфліктами та популяризувати групову свідомість в різних сферах життя, використовуючи методологію "Світова робота", "Глибока демократія" та Дизайн процесу мрій дракона". У своїй роботі я інтегрую процес-орієнтовану психологію з роботою Карла Густава Юнга з буддизмом і практиками дзен і шаманізмом.

 Глибинна демократія зустрічіє пермакультуру: межа різноманітності!

Різноманітність в екосистемі є важливою для існування людини з різних причин. Розмаїтість екосистеми підвищує доступність кисню за допомогою процесу фотосинтезу рослинними організмами. Різноманітність у водному середовищі допомагає очищенню води різними рослинами для використання людьми. Різноманітність видів рослин служить гарним джерелом лікарських трав для людини. Відсутність різноманітності в екосистемі дає протилежний результат.

Але як щодо різноманітності людей - як їх внутрішнього, так і зовнішнього життя?

Чи можемо ми розглядати будь-яку особистість та / або групу як екосистему?

Унікальний підхід "глибинної демократії" наголошує, що різноманітність - це необхідна умова існування будь-якої стабільної людської системи. На жаль, наш внутрішній ксенофоб часто проти "невідомих" або "чужих" частин,  розглядаючи їх як потенційного ворога або "бур'яни"

Процес-орієнтована психологія та глибинна демократія об'єднують зовнішню роботу соціальної активності з внутрішньою роботою психології та медитації, поєднуючи їх з життєздатною землею.

Однією з найважливіших цілей "глибинної демократії" є заохочення різноманітності, а також усвідомлення природної тенденції до дискримінації та маргіналізації небажаних частин. Коли виникає певна напруженість або соціальна складність, нерідко спостерігається тенденція до маргіналізації нашого внутрішнього розмаїття та (за тим же принципом) зовнішнього розмаїття ситуації. По суті, глибинна демократія полягає у підвищенні обізнаності про себе і  групу.

З точки зору глибинної демократії, будь-яка так звана "небажана" поведінка чи особи є важливими та необхідними для різноманітності та процвітання системи!

Подібно до того, як ми дивимося на бур'яни або паразитів через окуляри пермакультури.

Чи можливо, що глибока демократія є пермакультурою для людських систем?

Давайте проаналізуємо на дивовижні подібності та розбіжності :)


Simona Albrechtová (Сімона Альбрехтова)

Цікавлюся пермакультурою, зокрема рослинами та садівництву, які я вивчала.

 Ботанічні пестициди та біоконтроль шкідників

Коли ми вирощуємо рослини, ми можемо зіткнутися з різноманітними шкідниками та хворобами, які пошкоджують наші культури. Ефективними рішеннями є різні відвари, екстракти, настоянки та витяжки з лікарських рослин, які захищатимуть культурні рослини.

На додаток перерахованих традицінийх методів, не варто забувати про природних ворогів шкідників.


Dr. Sławomira Walczewska (Славоміра Вальчевська)

Філософ, письменниця-феміністка та активістка, співзаснивник та співкерівник жіночого фонду eFKa, член ради Центру прав жінок (a.o: Center of Women's Rights), Симпозіуму всіх істот (Workshop for All Beings), Фонду ЛГБТ, Фонду глибинної демократії. Співредакторка феміністичного журналу "Zadra". Авторка публікацій для "Леді, ночі та феміністки. Феміністський дискурс у Польщі" ("Ladies, Nights and Feminists. Feminist Discourse in Poland"), 1999 рік (українською мовою в "Ji", словацькою  - в "Aspekt", італійською -  в "it.pl", німецька версія, опублікована в 2015 році), "Феміністки за власними словами", ( "Feminists. In their Own Voice").

Зараз працює в Феміністичному інституті досліджень та освіти при eFKa, тел. +48 602 120 142, Краків, Польща

 Пермакультура в гендерному світі

Хто годує і народжує? Жінки та природа. І від кого це очікують? Від втомленої, експлуатованої природи та розчарованих надмірно працюючих жінок. Як діяти феміністкам в такій ситуації? По-перше, немає єдиного фемінізму, а багато різних рухів. Проте більшість фемінізмів - це спроба дати голос розчарованим, надмірно працюючим жінкам. Суди, які намагаються зупинити феміністко звинувачуючи їх у "вбивстві ненароджених дітей", більше не працюють. Вбивство, війна, нездорова їжа та глобальне забруднення відбуваються не через феміністок.

Нас навчили сприймати всі суспільні відносини через гендерні окуляри та бачити в кожній людині чоловіка чи жінку. Пермакультура пропонує щось інше: це спосіб вивчати різноманіття та поважати його як у природі, так і в суспільстві.


Tamas Varga (Тамаш Варга)

Вчитель за освітою, Тамаш більше 16 років працював в IT галузі. В 2003 році WWOOFing (вуфінг - стажування на органічних фермах) змінив його життя, і в 2009 році він започаткував організацію WWOOF Угорщина та почав працювати з місцевими фермерами та волонетерами. В 2012 році він був обраний директором Федерації WWOOF організацій, і з 2015 року працює заступником директора цієї федерації. Тамас бере участь у численних спільних проектах з сусідніми країнами та в проекті “Життя та навчання на оранічних фермах” - спільному проекті за участі 10 країн.

 Знайомство з WWOOF та можливостями мережі органічних ферм

Всесвітні можливості на органічних фермах (WWOOF) є чудовим способом дослідити сільське життя, побачити гарні місця, отримати практичний досвід та дізнатися більше про стале виробництво здорової їжі. Мережа WWOOF була започаткована восени 1971 року, швидко стала міжнародною, а за 45 років і всесвітньою. Зараз є близько 60 регіональних організацій WWOOF, що пропонують можливості для стажування у 130 країнах. Національні групи є автономними, але постійно координують свою роботу для кращої роботи та поширення цього руху. Федерація WWOOF організацій (FoWO) є неприбутковою парасольковою організацією для об’єднання та співпраці національних груп по всьому світі.

Я представлю рух WWOOF та федерацію, розповім, як ми можемо допомогти місцевим фермерам та спільнотам, як ця освітня мережа допомагає всім бажаючим навчатися органічному сільському господарству та сталому життю, та як фермери можуть ділитися своїми знаннями та досвідом про здорове життя та стале майбутнє.


Тетяна Чучко

Займалась фітодизайном. Керівник ГО “Львівський Клуб Органічного Землеробства і Пермакультури”. У 2011 пройшла сертифікаційний курс пермакультурного дизайну (вчитель - Джордж Соболь). У 2013 пройшла курс для викладачів пермакультури (вчитель - Джордж Соболь). Співзасновниця та керівник напрямку “Освіта” в ГС “Пермакультура в Україні”. Викладач пермакультури, дизайнер та популяризатор пермакультури. Займаюсь створенням Центру Пермакультури і кооперативу екологічних виробників Львівщини.

 Вермифермерство - від одного ящика до ферми

Вермифермерство - це яскравий приклад перетворення відходів сільського господарства, харчової промисловості та міських кухонних відходів на доходи або цінні ресурси для вашої ферми. Доходи можуть бути різноплановими: добрива біогумус і вермичай, жива біомаса черв'я та надання послуг з утилізації сміття. З 1т. сировини утворюється приблизно 600кг біогумусу і 300кг біомаси черв'я.

Вермиферма може складатись/починатись з одного ящика або займати гектари площ, може стартувати без грошей, а може розпочинатись з вкладення десятків тисяч доларів...

Ми розглянемо різні варіанти, їх особливості, переваги та недоліки.


 Грядки Розума - створення родючості за дуже короткий термін

При освоєнні ділянки власники іноді стикаються з тим, що земля малопридатна для вирощування культурних рослин через низьку родючість ґрунту, мале водозабезпечення, у випадку освоєння цілини або сильно забур'янених ділянок. Теплі грядки розробки Володимира Микитовича Розума, шкільного вчителя з Тернопільщини - цікаве і зручне рішення таких проблем.

Суть цих грядок полягає в тому, що годується ґрунтова біота, а не самі рослини. Також в цих грядках завжди присутні необхідні для родючості волога, тепло і повітря. Після формування така грядка ніколи не перекопується і не переорюється.

Ефект підвищення родючості і зменшення захворювань, а також можливість застосування техніки при її організації дозволяє радити цю грядку фермерам, що займаються промисловим овочівництвом, садівництвом та ягідництвом, а також для тепличних господарств.

На конференції ви отримаєте докладну інструкцію зі створення такої грядки і приклади функціонування.


Vincent Liegey (Вінсент Льєже)

Співавтор книги "Проект антиросту" (A Degrowth Project, Éditions Utopia, 2013 (Eszmelet, 2014), речник  французького руху економіки антиросту, інженер, міждисциплінарний дослідник та координатор соціального кооперативу Cargonomia, що заохочує розвиток економіки антиросту, є центром сталих логістичних рішень та місцевої доставки продуктів харчування в Будапешті за допомогою вантажних велосипедів, автор проекту. Співкоординатор 6-ї міжнародної конференції з антиросту, яка відбулася у Будапешті у вересні 2016 року.

 Cargonomia - сталий транспорт, здорова місцева їжа та сталий транспорт в Будапешті

Cargonomia (див. також сторінку у Facebook та відео Cargonomia - Cargobike & local food distribution hub - Budapest і Vincent LIEGEY on Degrowth and Cargonomia) - це партнерство соціального кооперативу та соціального підприємства. Співпраця між компанією cargobike messenger, біодинамичною фермою та майстернею з проектування та виготовлення недорогих вантажних велосипедів Сargobike забезпесує розповсюдження продуктів харчування та перевезення вантажів. Більше того, Cargonomia пропонує місце для громадських і освітніх заходів, пов'язаних з підвищенням, благополуччя, екології та слатим розвитком чи сільським господарством. Cargonomia координується п'ятьма відданими керівниками, а також співпрацює з кількома іншими місцевими партнерами. Сьогодні Cargonomia з її різноманітною діяльністю має на меті представити альтернативний спосіб організації не лише господарської діяльності, але й поставити під сумнів поняття "роботи", переосмислювати принятні технології та виробництво продуктів харчування, а також створити стійке місто, ппрплельно забезпечивши кращу співпрацю та діалог з сільською місцевістю.

Cargonomia зараз збирається запустити новий проект про міське агролісівництво і з ентузіазмом поділиться з вами своїм досвідом під час презентації.


 Антиріст та пермакультура

"Антиріст" (див. також сторінку в Facebook та інтерв'ю з Вінсентом Льєжє про антиріст) виник протягом останніх 10 років. Це "слово-бомба" було використано щоб відкрити поглиблену дискусію про те, чи нескінченне зростання в кінцевому світі є бажаним або навіть можливим. Антиріст попереджає про потенційну кризу цивілізації та відповідає на неї, досліджуючи альтернативні та послідовні рішення на різних рівнях. З багатовимірним розумінням взаємопов'язаних задач, з якими ми стикаємось, виникають питання: як можна було б здійснити демократичні та спокійні переходи до нового "розпорошеного" але взаємопов'язаного суспільства, що базується на соціальній та екологічній справедливості.

Від самого початку антиріст також часто пов'язаний з іншими рухами, такими, як мережа перехідних міст або місцевими ініціативами, наприклад, солідарне фермерство. У цій дискусії будуть обговорюватися зв'язки та взаємодоповнюваність між антиростом та пермакультурою, зокрема і з філософської точки зору.


Zbigniew Janczukowicz (Збігнєв Янчукович)

Магістр філософії Ягеллонського університету. Мандрівник, письменник, оповідач, який кілька років провів на багатьох пермакультурних фермах, а в 2015-16 роках працював у неформальному центрі відкритої освіти в Średniówka, східна Польща.

Сертифікований викладач філософії та етики, намагається працювати в вальдорфських установах та лісових дитячих садках.

У 2014-2015 роках мешкав в Індонезії; має намір повернутись до Борнео для проведення досліджень для докторської дисертації, яка полягає у тлумаченні самодостатності місцевих ферм на цьому острові як інструменту протидії процесу яванізації.

 Один рік на пермакультурній фермі - інтеграція в місцеву спільноту

Я представлюфото та відеоматеріал з пермакультурної ферми у Średniówka за 2015 по 2015 рік, коли я там постійно жив та організував безліч заходів, а саме:

 • Регулярні зустрічі з місцевими дітьми - викладання англійської мови, екскурсії в ліс: розпізнавання дерев та їстівних рослин, робота з глиною та деревом.
 • Зимові свята - театральні майстерні для місцевих дітей - підготовка п'єси за місцими легендами, що надихнуло батьків відремонтувати старе шкільне приміщення, що не використовувалось протягом 20 років.
 • Освітній фестиваль "15-хвилинник" (26-29 травня 2016 р.) зі запрошеними викладачами з сісідніх шкіл, та залученням місцевої громади для тверезих розваг.
 • Збір історій та пісень від старих людей та традиційних музик, що живуть по сусідству.

Екологічна співпраця з місцевою спільнотою:

 • обмін транспортними засобами та матеріалами (отримання сіна за розчистку сараю, ремонат автомобіля са приватні уроки для дітей тощо);
 • обмін їжею (отримання молока та сиру за можливість випасу корів на нашому полі);
 • збір фруктів з закинутих садів;
 • обмін знаннями про трави та традиційну медицину;
 • легальних збір простроченої їжі та картону для мульчування з місцевих магазинів.

Я підсумую накопичений досвіду: чого було досягнуто, і що можна було б покращити. Я хочу поділитися деякими ідеями та стратегіями щодо того, чим ми повинні пожертвувати, щоб створити взаємовигідні відносини з місцевою громадою, і завершити твердженням, що це непросто, але, безумовно, варто зусиль.


Zoltán Lengyel (Золтан Ленгіель)

Золтан успалкував сіімейну ферму (після 15 років роботи програмістом  Будапешті )в Hortobágy - одному з найпосушливіших місць Угорщини, на межі Hortobágy. Це господарство тримало назву Táncoskert -першим угорська солідарна ферма, що вирорбляє м'ясо та яйця. Зараз він його перетворив на прибуткове холістичне еко-/ пермакультурне господарство.

 Táncoskert - прибуткове солідарне фермерство

Батьки були землеробами але я не бачу в цьому сенсу
Обприскування труїть нашу їжу
Вирощування культур на неродючих землях
Для невеликого прибутку
30 га
велика рогата худоба, вівці, свині, індички, курчата, кури, фазани, куріпки, цесарки, гуси, качки, кролики
5-й рік, 4-й сезон солідарного фермерства
постачання птахів / яєць двічі на тиждень
постачання свинини щомісяця
100 сімей та 4 місця роздачі замовлень
Прибутково з 2-го року

Більше інформації - на веб-сайті та сторінці в фейсбук.


Тур по фермах в рамках проекту

Вишеградське партнерство "Пермакультура для ферм"