Loading color scheme

Тур по пермакультурних фермах Угорщини та Словаччини

В жовтні 2019 року представники Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії та України здійснили поїздку по 6 пермакультурних фермах Угорщини та Словаччини та провели фестиваль. Поїздка відбулася в рамках проекту "GEN+LAND+WWOOF=learning and investigating sustainability", ініціатором якого була ГС "Пермакультура в Україні", та який був підтриманий Міжнародним вишеградським фондом. Від кожної країни в подорож відправились представники цих трьох мереж: GEN - Глобальна мережа екопоселень, LAND - мережа центрів пермакультури та WWOOF - органічні ферми, що приймають волонтерів. Центри, які відвідала група, також належали до цих трьох мереж.

Завдяки гарній організації за три дні групі вдалося відвідати шість різних місць: десь на нас чекала тільки екскурсія, десь ще й обід, десь ми зупинялися на ночівлю.

Угорщина. Пермакультурна ферма Valaha Tanya 

 ДИВИТИСЯ ВІДЕО ЕКСКУРСІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ

На 12 гектарах сімейної ферми, більшу частину з якої становить лісосад, Валаш, колишній інженер, із дружиною, колишньою бухгалтеркою, вирощують фрукти та ягоди, з яких роблять сиропи, соки та джеми на продаж. Переїхала сюди родина сім років тому. Переробкою займаються на місці - у підвалі їхнього будинку знаходиться обладнаний сучасною технікою цех. Будинок за принципами пермакультурного дизайну розташований в центрі ферми, до підвалу є зручний під'їзд. Тримають також тварин: декількох корів, кіз, коней, віслюка, кур. З молока роблять сири.

Ми обійшли з власником лісосад. За принципом алейного землеробства дерева висаджені рядами із широкими міжряддями, що слугують як сінокіс. Серед фруктових дерев яблуні, груші, айва. Але основна продукція для сиропів це шипшина та глід різних сортів, аронія та бузина.

Територія ферми оточена парканом з сітки. Птахи, що сідали на паркан, самі насіяли дерева, які стали живою огорожею, та оскільки більша частина з цих дерев є акацією, що швидко росте, то нижні гілки та непотрібну поросль, власники зрізають для опалення будинку.

Сама ферма виглядає як оазис із біорізноманіттям серед полей із монокультурою. Завдяку тому, що ділянка розташована на вершині пагорбу, тут свій мікроклімат - менше приморозків, але більше вітру, завдяки чому менше туманів та відповідно менше проблем із грибковими захворюваннями.

Серед лісосаду є ділянка хвойних дерев. З ялин власники збирають шишки, які додають в яблучний сік для хвойного смаку. Під хвойними деревами ростуть гриби. Гілки хвойних дерев компостують, щоб отримати кислий грунт для майбутнього вирощування чорниць.

Також вирощують різні горіхи. Щоправда, волоські горіхи в цій місцевості дуже страждають від шкідника, що заселяється в зелену оболонку, в результаті чого горіх чорніє.

Зі збутом продукції проблем не мають. Переважно вона йде для ресторанів Будапешта.

Мають одного найманого працівника, що займається тваринами. Коли бачиш їхні об’єми, то дивуєшся, як можна всю іншу роботу виконувати вдвох. Враховуючи, що до недавнішнього часу, господиня продовжувала їздити на роботу. Допомагає механізація ферми: трактор з різними причепами, сучасний мобільний доїльний апарат, сучасна техніка для переробки. Інженерна освіта Валаша допомагає йому майструвати власне обладнання.

Угорщина. Кооперативний город "Біосфера"

Це господарство - така собі дачна ділянка в передмісті невеликого містечка. Вузька ділянка, оточена іншими, тільки звичайними - з газонами та акуратними деревами, на яких сусіди якраз палили осіннє листя. Але в нашої господині її 30 соток геть не звичайні. Як і вона сама. Криштина мала різний досвід в житті, в тому числі й відлюдницький на природі, перш ніж вирішила вирощувати продукцію для інших. Враховуючи маленькі розміри ділянки, господиня шукала щось особливе, не банальні яблуні, і зупинила свій вибір на обліписі. Обліпиха у неї росте різних сортів, від ранньої до пізньої, для розтягнення періоду плодоношення. Спробувавши різні способи збору ягід, власниця прийшла до зрізання гілок та заморожування їх. Після цього ягоди легко відділяються. Гілки вона зрізає лише нижні, верхні залишаються для птахів. З ягід обліпихи вона робить соки, що продає свіжими кожної суботи на місцевому ринку. Для неї дуже важлива просвітницька робота - розповідати клієнтам про користь обліпихи, щоб таким чином зацікавити людей у природному харчуванні.

Основним прибутком Криштини є щотижневі овочеві кошики. За ними клієнти приїжджають до неї на ділянку самі. Як це робить Ева, що перекладала для нас екскурсію на англійську. Надлишки Криштина продає на ринку.

На її ділянці відбуваються шкільні екскурсії. Криштина вчить дітей взаємодіяти із природою.

Нажаль, оскільки ми відвідали Біосферу в листопаді, овочів вже не було і господиня готувала город до наступного сезону. Але це не город у звичному розумінні. Городину вона вирощує то тут, то там, під деревами та серед кущів та трав. Полив не використовує.

На ділянці Криштини є декілька малих будівель з саману, альтанка, вагончик. Її принцип - нічого не купувати. Все робилось з викинутих кимось речей. Теплички для зелені з вікон. Плитка для підлоги з битого посуду.

Екскурсія у Криштини викликала дискусії у учасників: одні не зрозуміли, що це за звалище непотребу, інші були в захваті від можливості побачити справжню пермакультуру в дії: отримання прибутку зі збереженням ресурсів та врахуванням природних взаємозв'язків. І Криштина як фея цієї незвичної ділянки, що вміє спілкуватися із природою.

З тварин ми побачили цесарок, що ховалися на високому дереві. Та мисливського пса Криштини, що вміє знаходити трюфелі. Трюфелі господиня вирощує на своїй ділянці, що також дає їй прибуток.

Кооперативний город "Біосфера" зареєстрований на сайті wwoof, та приймає волонтерів.

Угорщина. Ретрітний центр "Біофалу"

 ДИВИТИСЯ ВІДЕО ЕКСКУРСІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ

Як пише на своєму сайті власник цього центру Геза, 25 років тому він заснував це місце з наміром створити новий спосіб простого життя у спільноті неподалік Будапешта. Але спільнота не склалася, люди жили лише тимчасово, і зараз Геза сам із декількома помічниками утримує величезний комплекс центру. Хоча з вулиці він не виглядає величезним. Ти бачиш звичайний двоповерховий будинок, що нічим не відрізняється від сусідніх по вулиці селища. Заходиш в середину, і потрапляєш у інший вимір. Це готель на 70 ліжок, з чотирма спільними кімнатами та столовою. Вся будівля оздоблена деревом та глиною. Кожна кімната індивідуально прикрашена. При цьому функціонально все комфортно: тепло та сучасні санвузли.

Але будівля готелю якщо й є серцем центру зараз, то нею центр не обмежується. Бо його територія складає 50 гектарів. Це ліс та численні будівлі - якісь функціонують, якісь геть закинуті. За 25 років Геза побудував та реконструював чимало будівель, експериментував із всіма видами екологічного будівництва. А ще побудував чимало пічок, чим і продовжує займатися.

Всі будівлі відрізняються чудернацьким зовнішнім виглядом, як ззовні, так і всередині: вікна, оригінальні вбудовані полиці та лавки, як риси обличчя. Всі меблі теж зроблені власноруч.

Геза є неординарною особистістю, що відчуває інших людей, більш тонкий світ, та вміє надихати енергійністю та оптимізмом.

В цьому центрі можна навчитися використовувати повторно ресурси. Багато чого побудовано з палет та будівельного сміття із сусіднього автомобільного заводу.

У нас був майстер клас із виготовлення біочару, для цього у господаря є бочки різних конструкцій.

Ліс, по якому ми гуляли, був висаджений колись вручну на місці поля: 40 000 дерев. В це важко повірити, коли знаходишся всередині.

Городництвом і садівництвом Геза не займається. Вважає, що в кожного своє призначення.

Словаччина. Ретрітний центр "Ловінка"

 ДИВИТИСЯ ВІДЕО ЕКСКУРСІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ

Ловінка була заснована 2012 року, коли власник Пітер викупив закинутий пансіонат в мальовничому місці, де луки зустрічаються із лісом, під захистом 200-літніх дубів. Це місце для проведення ретритів з йоги, медитацій та різних семінарів. Для цього тут є вся інфраструктура: зал для занять, кухня, затишні будиночки для проживання. При будівництві нових будівель використовуються натуральні матеріали: глина, дерево, очерет, зелені дахи. Зал для медитацій прикрашений неймовірними картинами.

Цінності Ловінки це любов, свобода, істина, співчуття, сумирність, сміливість. Пітер з дружиною проходили трансформації разом із розвитком центру. Зараз вони б хотіли сфокусуватися на створенні спільноти і до них вже приєдналися перші сусіди. Як ретрітний центр Ловінка успішна - заходи розписані на рік вперед. Пітер зацікавлений у пермакультурі і хотів би розвивати цей напрямок у себе. Зараз вже створено збір дощової води з одного даху і деякі екзотичні рослини гармонійно вписатися в пейзаж та да дають плоди: інжир, мушмула, азіміна.

В столовій центру запам'яталися полички із еко-товарами від різних виробників. На кожній поличці своя коробочка: кладеш гроші в коробочку, береш собі решту, та береш товар. Випадків зловживань за словами Пітера не було.

Словаччина. Лавандова ферма

 ДИВИТИСЯ ВІДЕО ЕКСКУРСІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ

Молода ферма, заснована цікавою парою: Анна родом зі Словакії, її чоловік Хорст з Австрії. Обидва багато подорожували та працювали в різних країнах. Анна говорить багатьма мовами, в тому числі російською. В якийсь момент, стомившись від своєї роботи, вирішили змінити діяльність. Ділянку шукали дуже довго та ретельно. І місце, яке вони в результаті обрали, того варте - краса природи тут просто неймовірна.

Анна підійшла до планування ретельно. Пройшла курс пермакультурного дизайну, на якому із групою був розроблений дизайн її ділянки. І який тепер втілюється. Для прикладу, дерева власники висадили всі точно такі і в тих місцях, де було заплановано.

Поки триває будівництво їхнього будинку, вже ростуть експериментальні 30 соток лаванди, та закладається значно більша плантація.

Лаванду як напрямок діяльності, Анна обрала з одного боку через власну любов до цієї рослини, з іншого - через перспективність її реалізації. Ця рослина традиційно вирощується в більш південних країнах. Але ділянка Анни та … за своїми умовами  підходить - бідний грунт і достатньо сонця. В планах господарів не тільки продавати лаванду як квітку, але й робити якісну ефірну олію, для чого вони вже замовили професійне обладнання.

Взагалі, було видно серйозний підхід до справи - Анна вивчила про лаванду все, замовила спеціальні сорти, провела для нас майстер-клас із обрізки кущів на зиму.

У власників також є тварини - вівці, кози та кури. Є створений власноруч курячий трактор.

А ще, їхня ферма зареєстрована на сайті WWOOF, і вони приймають багато волонтерів. Хорст поділився із нами власним досвідом щодо волонтерів - як спілкуватися із волонтерами до запрошення, і як краще організовувати їхню роботу.

Стільки енергії власники вкладають у свою справу, що обов’язково досягнуть успіху.

Словаччина. Еко-центр "Сосна"

 ДИВИТИСЯ ВІДЕО ЕКСКУРСІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ

В маленькому містечку серед приватного сектору поруч із школою розташована незвична ділянка. Із будинком хоббіта, юртою, пряно-ароматичними грядками, ставком та іншими незвичним елементами. А також будівлею самого центру. Як визначають її самі власники: екологічна, здорова, естетична, енергоефективна та малобюджетна будівля. Центр є не просто демонстраційним, а й функціональним: тут проходять лекції та семінари, виставки та екскурсії для дітей та дорослих. Тут навчають будівництву з природних матеріалів, пермакультурі та захисту навколишнього середовища.

Власники центру, Стефан та Сільвія, провели нам екскурсію: розповіли про технології утеплення натуральними матеріалами, показали роздільний компостний туалет, який у них добре функціонує, біоплато, грядки з пряними травами, сонячну сушарку, піч для обпалювання глини. Багато захвату викликав будинок хоббіта та його історія. Десь поруч на міському будівництві треба було кудись подіти багато землі. Зазвичай, компанії змушені ще й платити за вивезення. Привезли землю їм. І так народився цей будинок із мішків із землею, глиняною підлогою, ресіпрокальним дахом та стіною тромба.

Роздивилися ми й ставок. Стефан розповів про функцію водойми на ділянці та як її правильно створювати. На ставку ми побачили наплавне біоплато - воно слугує очищенню води та прихистком для маленьких риб.

Метою центру є навчання самодостатності та сталих підходів. Тут відчуваєш любов власників до своєї справи та надихаєшся ідеями.