Loading color scheme

Інтенсивний модульний лісосад на базі Теплих грядок Розума

Посібник (завантажити) роз’яснює еколого-біологічні основи пермакультурного садівництва й городництва, яке стає все більш затребуваним як умова сталого розвитку суспільства. Засвоєння основ природозгідного господарювання школярами дасть їм можливість пронести через усе життя, через усі аспекти своєї діяльності повагу до природи та бажання навчатись у неї.

Читати статтю

Впровадження і перспективи ТГР у позашкільній освіті

У місті Києві, на дослідних ділянках Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді України були закладені різні види теплих грядок Розума (ТГР). Однією з переваг створення таких грядок є їх мінімальне обслуговування – це дозволяє забезпечити догляд за грядками під час літніх канікул. Після декількох років спостережень, досліджень і порівняння ТГР з іншими видами грядок, було не лише зроблено позитивний висновок про їх функціонування, але і рекомендовано закладання таких грядок на пришкільних ділянках України та впровадження вивчення учнями, як сільських, так і міських шкіл основ органічного землеробства і пермакультури на прикладі ТГР без застосування міндобрив і хімічних засобів боротьби із хворобами і шкідниками. 

Читати статтю

Жива земля теплих грядок Володимира Розума

Живий організм

Родюча жива земля не є якоюсь статичною субстанцією. Це жива динамічна система – тобто живий організм, який складається  з великої кількості природних систем або органів, які взаємодіють між собою. Як і людина, земля може жити, тобто активно плодородити, хворіти, виснажуватись, бути малородючою, а може і померти – стати неродючою. Жива земляце симбіоз органічних і неорганічних сполук із всією ґрунтовою біотою, а також із усім рослинним і тваринним світом Землі. Крім того, всі складові частини такого симбіозу підтримують тісний зв’язок із Космосом; розвиваючись по його законах, вони спілкуються його інформаційними каналами. Так, одним з прикладів такого космічного зв’язку є оптимальний час посадки рослин за  календарем Марії Тун.

Читати статтю

Нові городи Києва. Грядка Розума в університеті «Україна»

У березні 2018 року Мекономіка провела Курс з міського фермерства, куди потрапило 33 учасника з 7 міст України.

Найактивніші з них отримали консультації та інформаційну підтримку.

Через три місяці ми навідалися в гості до тих, хто вирішив організувати город.

Наступна історія – про пермакультурну ділянку на території університету «Україна», де декан факультету біомедичних наук Валентина Мовчан і еколог Володимир Розум за допомогою технології теплих грядок вирощують овочі та квіти.

Читати статтю

Про класичні теплі грядки

Це грядки, які мають назву «Теплі грядки», в основі яких є траншея щільно наповнена різноманітною органікою, яка засипана зверху землею, раніше вибраною із цієї траншеї. На цій землі і висаджуються культурні рослини. Причому найкращою органікою є тут свіжа органіка, або гній (особливо кінський), який при розкладанні дає багато тепла. Такі грядки застосовуються у місцевостях із холодним кліматом, або там де ранньою весною вже необхідно буде вирощувати і отримувати городину. Використовується вони  і у парниках, теплицях.

Читати статтю

ТГР в системі дошкільної освіти і спеціалізованих школах-інтернатах

Саме в системі дошкільної освіти починається формування "екологічно-свідомої особистості". Саме тому, важливо знайти найбільш відповідні і прийнятні технології до їх впровадження навчальних закладах. На прикладі технології ТГР вихованці Луцького дитячого садочка знайомляться зі створенням "теплої хатинки" для проживання черв'ячків, комашок, емочок і ін. З цього починається розуміння корисності всіх істот у Природі і необхідності допомагати всім корисним істотам.

Читати статтю

Полікультурне алейне землеробство

На пришкільній ділянці Плебанівської школи у 2010-2019 рр. проводять досліди з вирощування городніх і плодових культур на базі ТГР. У цих дослідах беруть участь школярі всіх класів. Вирощування городніх культур, фруктових дерев та ягідників на пришкільній ділянці закріплено за класами з першого року освіти. Кожного року учні ознайомлюються з технологією вирощування чергової  городньої культури на базі ТГР (полуниця, смородина, малина тощо). Фруктові дерева та інші культури вирощуються за способом алейного землеробства. Завдяки цьому, під час шкільного навчання, учні набувають практичних знань з основ органічного землеробства та пермакультури, а вчителі природничих наук  (біології, хімії, фізики, географії) додатково знайомлять учнів з процесами чи реакціями, які відбуваються у таких грядках, і які природні процеси забезпечують їх функціонування.

Читати статтю

Пермакультура ТГР в освіті

Цього року почалося навчання пермакультури ТГР працівників освіти України для вчителів біологів, студентів, викладачів споріднених спеціальностей у вузах. Навчання буде проходити на базі обласних еколого-натуралістичних центрів у формі семінарів-практикумів  протягом чотирьох сезонних модулів (весняного, літнього, осіннього і зимового підсумкового).  Під час семінарів працівники освіти здобудуть практичні і теоретичні знання з основ пермакультури і технологій теплих грядок Розума. Після кожного прослуханого модуля слухачам видаватиметься відповідний сертифікат, а після закінчення навчання вчителі зможуть застосовувати одержані знання у своїх школах.

Читати статтю

Сторінка 1 із 2