Loading color scheme

Мій перший городницький сезон і що варто передбачити

Відео “Мій перший сезон”

Про переїзд і початок вирощування власної їжі

Якщо вас зацікавив цей заголовок, це означає, що ви або прийняли рішення про вирощування продуктів самостійно, або наважуєтесь на цей перехід саме зараз. 

Експериментувати на городі вперше може бути страшно, але читання, слухання лекцій,  навчання на відповідних курсах і дослідження різного досвіду полегшить ваші спроби. 

Порада: якщо ви вирішили вирощувати власну їжу - будьте на ділянці регулярно, або створіть город там, куди можна “дотягнутися” рукою. 

Чому? Бо докладати зусилля  на купівлю насіння, підготовку ділянки, поїздки, посадку рослин, а потім не встигнути зреагувати на їх потреби (посуха, приморозок, підтоплення тощо) - це завжди прикро і викликає розчарування. Наша головна задача отримувати від цього процесу задоволення і мати результат.

Порада: присвятіть перший рік спостереженню і не поспішайте засадити все і одразу.

Зрозумійте для себе звідки дують вітри, де тече вода, де падає тінь, а де відкриті сонячні ділянки, які птахи і комахи можна спостерігати навколо, які рослини вже є, а які ростуть і без вашої допомоги. Звикайте до городу і до нових фізичних навантажень поступово. Зробіть кілька грядок, які будуть приносити вам задоволення, радість і  ваші перші овочі.

Як обрати місце для городу

Рослини потребують світла зранку до вечора, тому саджати щось під деревами з густою кроною не варто. Ви знайдете можливість використати тіньові місця, але пізніше.

Під час обрання місця для грядок враховуйте: освітленість, віддаленість до будинку, ґрунти та близькість ґрунтових вод.

Порада: Якщо на вашій ділянці бур’яни по пояс - радійте! Це означає, що на тому місці прекрасний ґрунт.

Не поспішайте завозити ґрунт. 

Порада: Будь який ґрунт можна покращити самостійно і для кожного типу ґрунту можна підібрати відповідні рослини.

Що треба дізнатися аби найкраще спланувати свою ділянку і город можна з відео “Придбав землю. Що далі?”

Які інструменти потрібні для початку робіт

Мінімальний набір для комфортного “городування” :

 • Лопата - інструмент, який знадобиться в господарстві навіть якщо ви вирішите не перекопувати ваш ґрунт (наприклад, для висадки дерев) 
 • Плоскоріз Фокіна - інструмент для рихлення ґрунту, підрізання бур’янів, моделювання бороздок під висадку насіння і рослин. На відміну від сапи дозволяє працювати з рівною спиною і не горбитись.
 • Плоскоріз Розума - інструмент подібний до плоскоріза Фокіна. Дозволяє обробляти великі ділянки без надмірних зусиль за рахунок розподілу навантаження між інструментом, руками і спиною.
 • Ручний культиватор типу Торнадо - інструмент для рихлення ґрунту та знімання дернини.
 • Лопатка маленька, щоб робити лунки.
 • Рукавички - для захисту рук. Але без рукавичок можна отримати навіть більше задоволення, адже в ґрунті живуть мікроби Mycobacteriu, які є природним антидепресантом.
 • Мотузка, кілочки та рулетка для створення грядок.

Більше про застосування кожного інструменту можна подивитися у відео.

Грядки чи традиційний город? 

Традиційний город - це площа, яка кожного року переорюється або перекопується, і засаджується рядочками окремими культурами (у найкращому випадку з сівозмінами, у найгіршому - картопля по картоплі). 

Проте, для гарного результату нам дуже важливо мати структурований рихлий ґрунт, для комфорту - зручні доріжки, для ефективності - мінімізувати зусилля. Саме тому варто робити грядки: 

 • їх можна розпланувати раз на кілька років
 • не ходимо по грядках - не ущільнюємо ґрунт
 • накопичуємо органіку - збільшуємо родючість
 • зручніше ходити по замульчованих чи задернених доріжках

Порада: правильно підібрана грядка - це стуруктурований ґрунт, багато органіки, зручні підходи, естетичний вигляд городу і гарні врожаї.

Грядки бувають різних видів: припідняті, заглиблені, теплі, блочно-модульні. Більше про грядки можна дізнатися з відео Види грядок. Як обрати свою?”  

Порада: ширина має значення. Формуючи грядку, прослідкуйте, щоб ви могли спокійно діставатися рукою до середини грядки. Ширина доріжок має відповідати розміру вашої тачки. Інакше весь врожай доведеться носити на руках.

Щоб новостворену грядку не атакували бур’яни - огородіть її. Обмежувачами можуть бути пластикові покупні гнучкі бордюри, старі дошки. Важливо: не вкопуйте у грядки гострі обмежувачі (шифер, тонкий пластик), щоб не поранитися у випадку падіння.

Щоб ходити було зручно, не забруднюватися після дощу доріжки варто вкрити соломою або тирсою. Можна засіяти газонною травою або сидератами, щоб  скошуючи сіно, вкладати його прямо під ноги, або мульчувати ним самі грядки.

Як зробити ґрунт родючим?

Родючий ґрунт має містити достатньо основних макро та мікроелементів; органічну речовину ґрунту (гумус), яка покращує його структуру та допомагає утриманню вологи, мікроорганізмів, грибів, бактерій, комах хробачків й бути достатньо структурованим, щоб пропускати й утримувати достатню кількість повітря й вологи.

Або сприяти такому багацтву варто дотримуватися трьох умов:

 • забезпечувати ґрунт органікою (мульча, сидерати)
 • мінімізувати обробку ґрунту
 • максимізувати рослинний покрив  ґрунту

Що сіяти насінням, що розсадою, коли і як

Щоб отримати корисну зелень і смачні овочі варто розібратися, що і коли ми будемо висаджувати.

Часник і цибулі ми висаджуємо цибулинами.

Томати, перці, баклажани, капусту, селера і базилік - розсадою.

Все інше - насінням.

Коли ви наберетесь досвіду, то зможете експериментувати і висаджувати більше насіння у відкритий грунт. Але на початку, краще освоїти традиційні способи і отримати гарантований урожай.

Більшість культур висівається навесні, але деякі  - можна під зиму (морква, пастернак, шпинат, щавель, петрушка).

Чим дрібніше насіння, тим більш поверхнево його варто сіяти, чим крупніше - тим глибше. Наприклад, салат - 0.5-1 см, редиска, буряк, морква, ріпа - 2 см, горох, кукурудза, кабачки, гарбузи, квасоля, огірки - 3-5 см.

Найпростіші у вирощуванні культури

Аби навіть найперший сезон приніс вам задоволення і смачний урожай, варто спробувати найпростіші у вирощуванні культури. 

Почніть з кабачків, буряку, гороху, спаржевою квасолі, низкорослих томатів, шпитану, петрушки, гарбуза (якщо маєте достатньо площі), огірки (якщо маєте полив), цибулі, часнику, капусти кейл, мангольду та картоплі (можна навіть під соломою).

Поєднання культур

Треба пам’ятати, що рослини як і люди, можуть одне одному подобатись, а деякі між собою не можуть ужитися за жодних умов. Для того, щоб вберегти рослини від хвороб і заплутати шкідників, варто змішувати культури. Інформації про поєднання культур досить багато. Варто перевіряти, які з варіантів будуть ефективні саме на вашій ділянці. 

Безпрограшний варіант це використання квітів (чорнобривці, календула, цинії, огіркова трава) - вони будуть не лише збивати з пантелику шкідників і приваблювати корисних комах, але й створять затишок і красу на городі завдяки яскравим квітам та ароматам.

Про планування городу і поєднання рослин можна дізнатися з відео: Пермакультурне городництво. Планування посадок

Що таке мульчування

Невід’ємною складовою захисту грунту від деградації, збереження вологи для рослин, підвищення родючості є мульчування. Мульча створює той самий закритий цикл, який повторює у живому просторі природа. Рослини ростуть, вмирають, і залишаються шарок на землі. Під дією температури, вологи, повітря вони розкладаються і дають живлення мешканцям грунту, які перетворюють залишки рослин у поживу для наступних рослин. Залежно від наявних на нашій ділянці ресурсів ми використовуємо сіно з сидератів, солому з полів, листя з дерев на ділянці, непотрібний картон. Укладати мульчу варто не менше 5 сантиметрів, і відновлювати цей шар кілька разів за сезон. 

Порада: якщо ви збираєтесь мульчувати вперше, то варто спочатку дати можливість рослинам пробитися крізь ґрунт, і замульчувати навколо них. Якщо ви вже мульчуєте, то можна висівати насіння і висаджувати розсаду у вже замульчовані грядки, відгрібаючи її трохи вбік. 

Порада: не мульчуйте грядки свіжоскошеною травою. Дайте їй підсохнути пару днів і лише потім згрібайте.

Принципи пермакультури

Так чи інакше, для всіх наших дій на ділянці ми керуємось трьома принципами пермакультури: турбота про Землю, турбота про людину та справедливий розподіл (або турбота про майбутнє). Саме ці принципи повертають нас до того, що варто, а що не варто робити у нашій діяльності. Всі вони  про етичне та бережливе ставлення до всіх складових нашого життя. 

Дізнатись більше

Слідкувати за новинами пермакультури можна на сторінці ГС “Пермакультура в Україні” та Сертифікаційний курс пермакультурного дизайну.

Зареєструватись на серію зустрічей “Секрети сезонів”.

Відео “Мій перший сезон”