Loading color scheme

Секрети зими

Відео “Секрети сезонів: Зима”

Якби дивно це не звучало, але для городництва і садівництва зима є чи не найважливішим сезоном, оскільки всі процеси, що ми можемо спостерігати навесні чи влітку, беруть свій початок “під снігом”. І хоча зима асоціюється з засинанням, уповільненням, розслабленням, насправді, це традиційний сезон набування нових знань, аналізу досвіду, планування наступних досліджень.

Порада: зима - найкращий час для набування нових знань, аналізу досвіду, планування наступних досліджень і посадок, поширення досвіду.

Зима годує? Ділянка-годівничка, або де шукати зимові смаколики

Зима зовсім не привід відмовлятися від свіжої зелені й салатів. Ви можете не лише вирощувати і пророщувати насіння на підвіконнях, але і перенести у горщики кореневі культури з городу. Така “вигонка” не лише забезпечить вас зелениною, але й дозволить урізноманітнити дозвілля дітей, які можуть спостерігати за проростанням та зростанням культур. Крім того, насіння для мікрогріну і паростків можна зібрати самостійно на ділянці, а не купувати окремо.

Порада: Мікрогрін і паростки з мангольду, соняха, лутиги, кінзи, амаранту, редису, гороху допоможуть зробити зиму зеленішою і поживнішою! 

Порада: Поки земля не змерзла, можна викопати з городу і пересадити у горщик петрушку кореневу, селеру та інші зелені рослини, аби смакувати зеленню всю зиму.

Збирати урожай з деяких плодових дерев і кущів доцільно виключно після перших приморозків і проморожування плодів в природних умовах. Такі стреси або полегшують сам збір плодів, або роблять фрукти і ягоди більш солодкими, м’якими і позбавляють їх гіркоти.

Порада: не поспішайте зривати мушмулу германську, обліпиху, хурму віргінську, калину червону й глоди. Аби  ласувати цима культурами по справжньому, дочекайтеся зими і морозів.

Ряд культур продовжує вегетувати після приморозків і можна продовжити свій сезон салатної зелені просто зі своєї ділянки. Звісно, ви не будете збирати зелень кожного дня, але раз на тиждень ви точно зможете мати урожай.

Не шкодуйте місця на вашому городі для петрушки, бораго, руколи, шпинату, лутиги, броколі, грибної трави (фенугрек), гірчиці листової - ці рослини будуть радувати вас зеленню навіть після приморозків.

Порада: Якщо не робити зайвої роботи і не прибирати восені грядки зі шпинатом, бораго, салатом, редисом, горохом, то вони самонасіються і за достатньої вологи у вересні проростуть, а ви будете мати зелень у жовтні та листопаді. 

Порада: Значно тепліше “осіннім” рослинкам буде на органічних (теплих) грядках, на грядках, розташованих у теплих нішах, або накритих агроволокном. Розташуйте зеленину правильно і вона порадує вас більшим і більш тривалим урожаєм.

Якщо у вас немає приміщень для зберігання коренеплодів - залишайте їх у ґрунті. Кореневу петрушку, пастернак, селеру,

моркву, топінамбур, скорцонеру, вівсяний корень, цибулю-порей, ріпу, редьку (дайкон, китайську, японську) можна залишати до весни або викопувати протягом зими за необхідністю. Завадити їх викопуванню можуть сильні морози і надто промерзла земля.

Порада: Вирощування сидератів (редька, рапс) на ділянці не лише покращує структуру ґрунту, але й дозволяє продовжити підгодовування домашніх птахів з ділянки.

Важливо мати плодові і декоративні дерева й кущі на ділянці (ягідні види яблунь, горобини, калини, кизильники) у наших садках, аби птахи мали змогу перезимувати і залишись на вашій ділянці у якості помічників на весняно-літній період. 

Порада: Поки у молодому саді недостатньо плодово-ягідних культур аби птахи могли повноцінно підгодуватися взимку з цією задачею можуть впоратися “годівнички” із сухостою з насінням: зернові (амарант, могар, декоративний сонях, лутига), пряно-ароматичні (шавлії, фенугрек), лікарські (ехінацея, лопух).

Збереження ресурсів або чи потрібна тінь взимку

Що є ресурсом для городника і садівника? Звісно це родючі ґрунти, які можуть вимиватися чи видуватися, це волога, яка може занадто швидко випаровуватись, це біорізноманіття, яка може страждати від звичної нам монокультурності та застосування хімічних засобів захисту рослин, це знання і досвід, що може розсіятись, або залишись неусвідомленим і неопрацьованим.

Зимови способи збереження ресурсів на ділянці мають свої особливості. Так, висів сидератів дозволить уберегти ґрунт від вітру й води,  створити годівнички птахам домашнім і диким, створити сівозміну для наступних грядок, врівноважити бур’яни, наладити температурний і водний режим.

Порада: аби навесні не побачити, що ваш ґрунт “стік” до сусіда - висівайте на зиму сидерати та/або мульчуйте грядки.

Гілки та залишений сухостій будуть чудово уловлювати сніг і стануть прихистком для корисних комах.

Органічні канави, теплі грядки накопичуватимуть вологу й органічну речовину, а зелень з них буде найпершою у наступному сезоні.

Порада: перегляд вебінарів та лекцій відкритої частини Сертифікаційного курсу пермакультурного дизайну допоможе не зробити помилок у наступний сезон, спланувати роботи і посадки більш ефективно та дружньо до природи.

Порада: досліджуйте традиційні техніки ведення сільського господарства у вашій місцевості - поради дідусів та бабусь можуть бути корисними навіть зараз.

Туман, іній, дощ, сніг - це все волога. Якщо ви вийдете у сад або на город після похолодання, то помітите, що всі, навіть найдрібніші ворсинки рослин будуть вкриті інеєм чи льодом. Так само як влітку, зрання все буде у тумані, а ваші ноги будуть мокрі. Уловлювання та накопичення цієї вологи і є нашою основною задачею. 

Порада: для уловлювання і накопичення зимової вологи необхідно максимально збільшити кількість рослин на ділянці. Стебла, що лежать на землі у вигляді мульчі, та прямостоячий сухостій - все однаково добре акумулюватиме вологу. Кущі, дерева і сухостій сприятиме снігозатриманню.

Збільшити накопичення вологи у ґрунті можна поступово структуруючи ґрунт корінням рослин.

Порада: Якщо ви ціле літо приваблювали на ділянку запилювачів, ентомофагів та іншу корисну фауну, то подбайте, щоб їм було, де перезимувати. Гілки, кора, сухостій - це не недогляд, а природний безлад, дуже необхідний для підтримання системи.

Чи буває у городника-садівника відпустка або зимові турботи 

Город

Скористуйтеся зимовими вечорами аби спланувати посіви для наступного сезону і придбати насіння.

Протягом зими варто час від часу перевіряти насіння на зберіганні: чи не завелись шкідники, чи не підвищена вологість. Доцільно пофасувати насіння і приготувати подарунки друзям і колегам на свята.

Порада: купуйте якісне насіння. Краще сорти, а не гібриди, з яких ви зможете зібрати власне насіння на наступний сезон. Засновники пермакультурних центрів мають свою спеціалізацію і ви можете придбати насіння у вашому регіоні для ваших потреб. 

Наприклад, в Іванки Білоус можна придбати насіння овочевих і квітів, в Марії Газнюк - пряно-ароматичних трав і саджанці кущів та дерев, у Володимира Марчука - насіння овочевих і трави для посушливого клімату, рідкі види рослин.

Порада: зима чудовий час для готування насіннєвих бомб. Вони встигнуть гарно просохнути, а навесні їх можна розкидати.

Після планування посадок на наступний рік буде доречно підготувати нові ділянки для посівів і закласти грядки типу лазаньї, теплих, теплих грядок Розума. 

Деякі культури прекрасно підходять для посіву під зиму у відкритому ґрунті. Моркву, пастернак, петрушку, шпинат можна сіяти перед настанням зимових морозів або у зимові відлиги.

Певні культури можна сіяти по мульчі шляхом розкидання.  Чорнушка посівна, петрушка, мангольд, огіркова трава, лобода садова, коріандр, ехінацея, календула - якнайкраще підходять для формування сумісних посівів “у просторі та часі”.

Вирощування розсади взимку робиться з метою мати надранній врожай/цвітіння та напевно отримати врожай певних культур (напр. коренева селера, насіння чіа). Цей процес потребує певних умов та навичок (додаткове освітлення, специфічний температурний режим). 

Важливо пам’ятати про прибирання городнього інструменту на зимове зберігання, вчасний злив води із чутливих до морозів систем.

Сад

Якщо у теплий сезон ви вирішили себе побалувати теплолюбними рослинами, то з настанням стабільних холодів про них треба подбати. Ожину, виноград, троянди, молоді лохові, інжир, хурму треба  вкрити та замульчувати кореневу зону.

Порада: під час мульчування теблолюбних культур на зиму не робіть це впритул до стовбура. Залиште навколо 10-15 см, аби стовбури не запріли.

Якщо ваша ділянка знаходиться біля лісосмуг, лісів, диких природних територій особливо важливим є захист від пошкодження стовбурів молодих дерев від тварин.

Порада: для убезпечення своїх ділянок створюйте захисні та відволікаючі насадження для диких тварин, урізноманітнюйте наявні лісосмуги, запропонуйте тваринам молоді обрізані гілки складені у місці їх “виходу” для зимового харчування.

Коли ви подбали про захист дерев, то можна подумати про майбутнє. Грудень це чудовий місяць для заготівлі живців для весняних щеплень як плодових так і декоративних дерев, для живцювання хвойних.

Пересаджувати рослини можна протягом всієї зими. Найголовніше, щоб це дозволяла сама земля. Пересаджувати можна стійкі, зимо- та морозовитривалі види, місцеві рослини, хвойні види вашої кліматичної зони.

Зима - чудовий час для збору вже стратифікованого природними умовами насіння дерев та кущів (гледичія, пухирники, клокички, бірючина, лохові, обліпиха, горобини, калини, глоди, кизильники). Їх можна висіяти у розсадник або зберігати насіння до весни.

Порада: якщо не вмієте або не хочете стратифікувати насіння самостійно - збирайте посадковий матеріал взимку!

Озирнись навколо. Тепер тобі нічого не заважає

Спостереження - остання частина нашої статті, але далеко не остання справа садівника-городника взимку.

Якщо ви в процесі планування ділянки, зонування, то зима - ідеальний час, щоб визначити напрямок зимових вітрів, розташування заметів на вашій ділянці, розміру і рух тіней. Це дозволить якісно спланувати не лише розміщення посадок дерев, кущів і розташування городніх грядок, але й господарських будівель, особливо курника, загону для худоби, теплиць і розплідника, пасіки і навіть вольєру для собаки.

Порада: тваринам, як і людям, дуже важливим є наявність сонечка, особливо взимку. Тому споглядання за зимовими тінями дозволить якнайкраще визначити місце для вольєру для собаки, курника і загону для худоби, так, аби забезпечити тваринам можливість сонячних прогулянок.

Порада: зауважте, куди ви згрібаєте сніг взимку. Відмітьте ці місця на мапі аби не засадити їх навесні, щоб не розкопувати рослини або створювати незручності при прибиранні наметів.

Заведіть кліматичний щоденник. Вести власні спостереження за температурою повітря, кількістю опадів, вітрів та аномальних явищ доцільно протягом всього року. Це дозволить вам “бачити майбутнє” і бути готовими до очікуваних посух, злив та інших несподіванок.

Тепер можемо чекати на весну!

Дізнатись більше:

Слідкувати за новинами пермакультури можна на сторінці ГС “Пермакультура в Україні” та Сертифікаційний курс пермакультурного дизайну.

Зареєструватись на серію зустрічей “Секрети сезонів”.

Відео “Секрети сезонів: Зима”