Loading color scheme

Секрети весни

 Відео "Секрети сезонів: весна"

Колись саме з березня починався відлік нового року. Його називали «зимобором», «березоломом», «капельником» і «протальником», але так само, як і століття тому, березень задає ритм усієї весни. Затримавшись на день, легко «запізнитися на всю весну». Адже точного, прив'язаного до конкретних дат, розпорядку робіт в саду або на ділянці немає — занадто непередбачувана березнева погода. Тому тримайте руку на «пульсі весни» і дійте!

Город навесні: підготовка

Нагадаємо, що перед початком весняних робіт потрібно обов'язково промальовувати ваш город/сад/ділянку на папері.

Обирайте місця максимально освітлені, розраховуйте свої сили, знайдіть “свою” ширину грядок, не захоплюйтеся грядками складної форми, але використовуйте їх, якщо у цьому є потреба (ярусність, площа, рельєф тощо) і не бійтеся комбінувати культури.

Про те, що вам може знадобитися навесні, можна подивитися у відео Мій перший сезон.

Не бійтеся залишати необроблену територію, дику зону, якщо не плануєте технологічно обробляти врожай. Це допоможе врівноважити вашу систему.

Щоб отримати здорові рослини і гарні врожаї, потрібно перестати знищувати ґрунтову мікрофлору, адже саме вона є запорукою родючості та смакових якостей рослин. Чим менше влито в землю хімпрепаратів та синтетичних мінеральних добрив, тим земля більш здорова та жива.

Порада: Нашою метою є врівноваження системи до такого стану, щоб нам не були потрібні навіть біологічні препарати захисту рослин. Збільшуйте різноманіття на ділянках, змішуйте посадки, відмовтесь від препаратів, що розбалансовують систему.

Город навесні: посадка насінням

Порада: запитуйте себе, як ті чи інші процеси відбуваються у природі

Порада: насіння сіється на глибину приблизно пропорційну своїй величині

Зовсім дрібне насіння сіється поверхнево, або всього на 2-3 мм. 

Огірки, томати, капуста, редис, салати, цибуля-сіянка заглиблюються на 1 см. 

Квасоля, боби, горох, гарбузи можна сіяти і на 5 см.

Картоплю, часник варто посадити на глибину до 20 см. 

Порада / експеримент: Картоплю і часник можна добре замульчувати шаром трави чи соломи. Тоді земля там буде волога та пухка, а ви зможете з легкістю зібрати ці культури, не застосовуючи лопату.

Рано навесні та в її середині, за холодної погоди, при загрозі нічних приморозків можна і потрібно висівати холодовитривалі культури: капустяні, зонтичні (але не кріп), цибулеві (насіння та сіянка), горошок зелений, боби, нут, пряно-ароматичні рослини (нігелла, грибна трава, чабер та інші), петрушку.

Пізньою весною, коли мине загроза приморозків та добре прогріється грунт, можна сіяти та висаджувати розсадою вибагливі до тепла рослини: пасльонові (томати, перці, баклажани), гарбузові, квасолі, кукурудзу, арахіс, бамію.

Город навесні: змішані посадки

Робіть густі та змішані посадки. Всі хочуть жити у дружній спільноті. Якщо не знаєте, кого з ким садити, то сійте квіти.

Настурція. Там, де росте настурція, завжди є досить рідкісна і вкрай корисна бактерія Вacillus mucilaginosus. Ця бактерія фіксує азот у грунті та вивільняє калій та фосфор, роблячи їх доступними для рослин і продукує біогідрогель - слиз, який допомагає рослині зберігати вологу в посушливих умовах. Штами цих бактерій входять до складу дорогих біологічних препаратів для відновлення родючості ґрунту. Настурція насичує ґрунт навколо себе цими цінними бактеріями абсолютно безкоштовно. При посадці на грядках, де земля досить родюча, настурція нарощує велику листову масу, після закладення якої збагачує грунт органікою, залишає по собі добре структурований грунт, багатий на ці корисні бактерії. 

Кріп відіграє величезну позитивну роль в оздоровленні ґрунту та саду та городу загалом. Він не тільки приваблює ворогів гусениць та шкідливих личинок, але також має фітонцидні властивості та активний проти фітофтори, пероноспорозу, кладоспоріозу та інших хвороб рослин.

Космея сприяє розвитку мікроорганізмів, що активно акумулюють і "доставляють" фосфор до рослин і як наслідок поповнює запаси доступного фосфору. Раніше пов'язаний і недоступний фосфор та фосфорні добрива стають доступним для рослин.

Порада: сійте багато квітів. Вони оздоровлять грунт, приваблять корисних комах, стануть частиною вашого раціону і створять надзвичайну красу на городі. Настурція, календула, космея, бораго, м’яти, шалфеї, чорнобривці, гвоздики, айстри - розсівайте їх куди дотягнеться рука. 

Проте буде добре також ознайомитись з тим, які рослини не варто садити поруч. Не люблять сусідства: томати і кольрабі; огірки і капуста; цибульні (цибуля і часник) і картопля, капуста, бобові, буряк; бобові та пасльонові (томати, перець) томати і картопля.

Порада: Запам’ятайте просте правило: не суміщати рослини однієї родини: рукколу і капусти, боби і квасолю.

Город навесні: мульчування

Мульчувати рослини для збереження вологи та покращення родючості ґрунту краще шаром 5-10 см. Така висота дозволяє росі, дощам чи поливам проникати в землю, а ґрунтовим мешканцям швидше переробляти мульчу в органіку. 

Як ми вже зазначили, більш товстим шаром мульчі - 10-30 см, можна вкрити картоплю і часник. А ще товстіший шар - до 50 см, використовують для випрівання рослинного покриву, щоб підготувати нову діляночку для ваших овочів.

Теплолюбні культури такі як томати, перці, баклажани, кавуни, огірки та гарбузи мульчуємо після першого прополювання. Щоб рослини пішли в ріст, треба щоб їм було тепло і зовні, і під землею. Не підкладаємо мульчу під самісіньке стебло - це, по перше, не дозволить спровокувати його загнивання, а, по друге, дасть можливість прикореневій зоні на 10-15 см прогріватися. 

Коренеплоди, такі як моркву, буряк, а також різну салатну зелень, все-таки, зручніше висівати рядками, а мульчувати міжряддя. Повністю замульчовані посіви можуть і не взійти, якщо шар мульчі виявиться затовстим. 

Город навесні: а чи є щось для споживання?

Весна, звісно, це багатий врожай переважно зеленних культур (однорічних і багаторічних, дикоросів) і коренеплодів.

Багаторічні: ревінь, петрушка, рукола, цибулькові (цибуля ведмежа/черемша/леверда, батун, шніт), щавель, кропива (пошукати у вологому закутку).

Однорічні: отримуємо від рослин самосівних, таких, що насіялися з осені із сухих залишків рослин (лобода садова, салат, шпинат, кріп, мізуна, бораго, мангольд, нігелла посівна), та посіяних навесні у відкритий грунт або із використанням штучного укриття: парники-тунелі, агроволокно (розмай зеленних культур, редис, різновиди листової капусти - пекінська, пак-чой).

Також поміж грядок, на доріжках і у ягіднику вже посходили корисні дикороси: кульбаба, грицики, мокрець, розквітли квіти віоли триколірної.

Коли висівати насіння на розсаду?

Здорова домашня розсада — це міцненькі симпатичні рослини з товстим стеблом і добре розвиненими корінцями. Такі саджанці мають безліч переваг: 

 • власний посадковий матеріал менше хворіє, а значить зберігає час і гроші; 
 • багато культур, особливо ранніх сортів, неможливо виростити без розсади; 
 • вибір насіння набагато більший від запропонованого посадкового матеріалу навесні на ринках.

Порада: Ґрунт для вирощування розсади готують у таких пропорціях: дві частини компосту, дві частини садової землі, одна частина піску або одна частину дернової землі та одна частина перегною.

Щоб підтримати ваші рослинки не використовуючи покупні препарати для вкорінення, ви можете скористатися вербовою водою. Верба, особливо Salix babylonica або плакуча верба, містить в собі саліцилову кислоту, яка блокує так званий гормон стресу у рослини. Саме її наявністю обумовлено легке укорінення живців самої верби. 

Порада: Вода, що залишилася від процесу вкорінення гілочок верби, надає стимулюючу дію слабким рослинкам з погано розвиненою кореневою системою. Вербова вода має практично гелеву консистенцію, однак все залежить від розміру гілок верби і застосованого обсягу води. Полив вербової водою ослаблених рослин, значно зміцнює останні і підвищує їх імунітет. 

Слідкуйте за прогнозами та вашими спостереженнями, коли у вашій місцевості передбачається стале тепло. Від тої дати відрахуйте 7 днів у зворотньому напрямку для проростання і 30-35 днів вегетації і отримаєте числа для висіву насіння на розсаду. Не поспішайте сіяти у січні!

Порада: не допускайте, щоб розсада переростала. Менша розсада швидше піде в ріст після висадки в ґрунт.

Якщо збираєтесь вирощувати капусту, то лише рання виправдовує вирощування через розсаду. Кольрабі, середньо та пізньостиглу, цвітну, брокколі, кале, пак-чой, савойську, пекінську можна сіяти у відкритий ґрунт одразу на постійне місце. Всі ці види швидко сходять і розвиваються. 

Порада: якщо зрізати капустину, а кочан з корінням залишити в ґрунті, то після зими він викине цвіт, і можна буде зібрати своє насіння!

Грядка борщового набору від Іванки Білоус

На одній грядці можуть рости: фізаліс суничний, цибуля, перці, картопля, капуста, селера. Коли стебло сохне - це означає, що скоро час вибирати цибулю. Коли картопля втрачає зелену масу, теж починаємо поступово вибирати її для їжі. Тоді звільниться місце біля перцю, і можна підсіяти салат. З селери кореневої можна постійно скубати зелень до перших страв, та в салати. Така грядка не потребує багато догляду. Її можна прополоти лише один раз. Рослини та мульча не залишать місця для бур’янчиків. Трава навколо збирає росу, накопичує вологу та органіку в ґрунті, і створює додаткове біорізноманіття навколо овочів, що перешкоджає масовому розповсюдженню патогенів чи шкідників. 

Подивитися відео: Харчовий кошик. Як виростити борщовий набір і ще трішечки більше? 

Весняне утримання і накопичення води

Про те, що робити взимку, для максимального утримання і накопичення води можна знайти у відео “Секрети сезонів: зима”.

Джерелом води на вашій ділянці є атмосферні рідкі (дощі, зливи) і тверді (сніг, паморозь, іній) опади, а також ґрунтові води, роса.

Ми маємо збирати воду з дахів, можемо очищувати сіру воду і створювати різні джерела для запас води для поливу під час літнього сезону. І зробити це варто у “сезон дощів”. 

Важливим є для нас збереження вологи у самому ґрунті. Робити це може ґрунт насичений органікою та структурований. Відповідно нашими задачами стають збагачення ґрунту органікою, відмова від оранки й використання лише поверхневого рихлення, планування якісної сівозміни. Зменшити випаровування води з ґрунту ми можемо за допомогою мульчування та регулюванням густоти посівів рослин (чим більше рослинок, тим більше тіні, тим більше вологи накопичується на грядочках).

Порада: збирайте воду з усіх наявних дахів на ділянці: будинок. сарай, ангари - ця вода може бути використана для поливу, для протипожежної безпеки, для технічного використання.

Порада: чим правильніше ви розташували грядки і висіяли на них рослини, тим менше додаткової води вам буде потрібно для вирощування

Біорізноманіття

Кожна нова цікава рослина на вашому городі – це завжди експеримент та радість, відпочинок та задоволення. Тому прагнемо вирощувати не тільки огірки, томати, перці й картоплю, а й різноманітні рослини, такі як арахіс, бамія, люфа, вігна, чуфа, пак-чой, чайот, ківано (ангурія), лагенарія, момордіка, фізаліс та інші.

Порада: перед тим як привозити рослини з інших країн чи регіонів, треба по-перше, зрозуміти, чи відповідають ваші умови потребам рослини; по-друге, чи вистачить у вас сил і бажання піклуватися про ту рослинку, якщо вона тендітна і потребує особливого догляду, по-третє, чи не є вона інвазивною для нашого регіону. 

Ви можете перевірити інформацію щодо інвазивності рослин в управлінні фітосанітарної безпеки регіональної Держпродспоживслужби, наприклад, як це зробили в Рівненській області.

Гриби є чи не основною ланкою підтримання сталості екосистеми. Подбайте, щоб на вашій ділянці були умови для різних грибів. 

Сад навесні

Порада: не треба боротися з лишайниками на деревах - вони є частиною системи, і теж мають свою функцію

Білити дерева є сенс лише молоді, з метою зменшити ризики сонячних опіків. Побілка дерев – важливий етап комплексного захисту плодового саду.

Існує багато рецептів побілки. Рецепт від Марії Пахолок:

На 10 літрів води:

 • Гашене вапно (пушонка, постарайтеся не використовувати крейду) - від 1 кг (для наймолодших і найчутливіших саджанців) до 2 кг для дорослих дерев; 
 • Мідний купорос (не використовуйте залізний) – від 200 до 400 г.
 • Для посилення ефекту до розчину купоросу додайте 20 мл 10% розчину аміаку на кожні 100 г купоросу; 
 • Господарське або зелене мило – від 100 до 200 грам; 
 • Тютюновий пил – для тривалого ефекту проти комах шкідників – до 1.5 кг; 
 • 2 літри молока

Порада: Не бійтеся і не позбавляйтеся дичок (яблунь, груш тощо) - на них можна чудово прищеплювати нові сорти, їх плоди найкраще підходять для чаїв та узварів, вони сприяють кращому запиленню фруктових дерев, “працюють” приманками, що беруть на себе частину шкідників (інтегрований захист).

Щепити дерева можна й взимку, але найчастіше люди практикують саме весняні щеплення. Що важливо пам’ятати?

 • Швидкість проведення щеплення. Чим швидше будуть з'єднані зрізані частини, тим менше вологи вони втратять, не підсохнуть, а значить - з більшою ймовірністю зростуться. Якщо планується зберігання живців для щепи, то їх упаковують в пакет з вологою тирсою і поміщають в холодне місце з температурою 0... + 3 градуси
 • Операція здійснюють тільки гострим інструментом
 • Максимальна сумісність дерев
 • Прищеплювати слід відразу кілька живців
 • Місце зрощування рекомендується захистити садовим варом, а для щільної фіксації необхідна обмотка спеціальної стрічкою.
 • Використовувати можна тільки здорову щепу і підщепу

Порада: Щеплення - це хірургія. Тому і ставитися до нього треба так само. Дезинфікуйте інструменти та уважно дивіться на щепу і підщепу.

Використовуємо весняний час для посадки саджанців більш теплолюбних видів(персик, виноград, ожина безшипова).

Якщо не встигли восени - поділ кущів, пересадка ягідних, декоративних та пряно-ароматичних кущів, дерев’янистих багаторічників, квітів.

Сад – це ще й травостій під деревами. Хтось сіє звичайний газон, а хтось і замислюється. що можна посадити, що сприятиме збільшенню врожаю.

Злакові трави (овсяниця, тонконіг, райграс, левиця та інші) є дуже хорошими сусідами в саду, оскільки сприяють розвитку різноманітної мікробної спільноти, накопиченню органічної речовини та захищають ґрунт від ерозії. Бобові трави (конюшина, лядвінець, еспарцет, люцерна та інші) залучають у сад запилювачів, сприяють накопиченню азоту у ґрунті та відганяють шкідників, наприклад таких, як травневий жук (хрущ).

Спільний посів злакових та бобових трав (залуження) найкраще збільшує ґрунтову родючість, що дозволяє при менших зусиллях отримувати більший урожай.

Разом з тим необхідно подбати про квітування ранніх пилконосів для годування ентомофагів, що перезимували (ранні цибулькові, наприклад).

Вже можна починати заготівлю запасів для зимових вітамінних чаїв: квіти, листя та молоді пагони плодових дерев і кущів для чаїв: груші, яблуні, бузини, смородини чорної, ожини, робінії, маслинки, троянди ругози та ін.

Наприкінці весни вже можна ласувати першими ягодами суниці садової, жимолості їстівної.

Марія Пахолок "Секрети сезонів: Весна", керівниця Школи довголіття "Берегиня", натхненна садівниця з багаторічним досвідом, експертка з рослин, корисних для гарного самопочуття, гарного настрою та здорового городу

 Відео "Секрети сезонів: весна"