Loading color scheme

Секрети літа

Відео "Секрети сезонів: літо"

Секрети сезонів: Літо

Літо - це сезон, який найкраще підходить для “нічогонероблення”. Якщо слідувати природним патернам, то влітку майже немає що робити, якби не наш врожай. Чому ми так говоримо? Якщо ви звернете увагу на традиційні книжки з городництва і садівництва, то помітите, що 70-80% класичних порад пермакультурі не притаманні. Частина порад стосується тих чи інших хімічних методів боротьби зі шкідниками і хворобами, яких в пермакультурному підході ми намагаємось уникати. Умовно сумнівними є також поради щодо підживлення рослин, висмикування стрілок часнику, зрізання відцвівших бутонів на квітниках тощо.

Основні задачі літнього городництва на пермакультурній ділянці ми розглянемо нижче.

Збирання і переробка врожаю

Традиційно в Україні прийнято літнє маринування продукції, але не всі спеціалісти зі здорового харчування вважають його безпечним і корисним. Альтернативним варіантом літньої заготовки фруктів, овочів, зелені/трав є дегідрація.

Сушити можна на вулиці, на горищі, але за таких умов продукцію варто допрацьовувати, аби попередити псування продукції міллю чи іншими шкідниками. 

Порада: аби позбутися личинок шкідників у сушці - “прожарте” її у духовці або електричній сушарці при температурі 60 С.

Порада: аби захистити сушені фрукти, овочі чи зелень можна також використовувати вакуумні кришки під час зберігання продукції.

Цікавим рішенням для вашої ділянки є виготовлення або придбання сонячної сушарки. Як видно з назви - вона працює від сонця, а продукція сушиться у закритій шафі. Сушарка не займає багато місця, може бути встановлена у зручному для вас місці.

Полив і підживлення рослин з врахуванням їх вимог

Одне з питань, на яке звертає увагу пермакультура  - це яким чином забезпечити рослину в літній період вологою, і не витрачати при цьому зайвих зусиль і енергії.

Для довгострокового вирішення цієї задачі ми намагаємось зберігати воду у самому ландшафті. Зробити це можна, моделюючи геометрію нашої ділянки. Рівчаки, валоканави, ухили, стоки у правильних місцях, дозволяють уловлювати дощову води, направляти її на потрібні частини ділянки та утримувати її у грунті якомога довше.

Порада: лідером за споживанням вологи на городі вважають малину. Спробуйте направити потоки води до неї і отримаєте гарний врожай.

Одним з методів зберігання накопиченої води є створення водойми і біоплато.

Порада: заглибину для водойми робіть більшою, ніж дзеркало води. Ширші береги, вкриті рослинністю або галькою, зможуть прийняти й утримати воду після дощу, аби вода не виливалася за межі.

Іншим методом зберігання води  є збір дощової води у ємності. Розміщувати бочки  можна поруч з будинком, під землею, посеред городу, по периметру ділянки - залежить від мети і задач цього водозбору (полив, протипожежна безпека, технічне використання). 

Порада: порахуйте, скільки води ви можете зібрати за рахунок опадів за сезон. Це можна зробити, знаючи кількість опадів у вашому регіоні та площі поверхні дахів на вашій ділянці. Так ви дізнаєтесь, скільки води можете зібрати за сезон просто “з неба”.

Крім збирання води важливо утримати ту воду, що впала на землю, і не дати їй випаруватися. Це можна робити методом рихлення верхнього шару, але це вимагає витрат праці і передбачає голий грунт, що у пермакультурі не заохочується. Інші варіанти це мульчування (сіно, солома, щепа, картон, газети,  інше) та мульчування живими рослинами (створення живого килиму з рослин).

Пермакультурний підхід не передбачає підживлення рослин хімічними добривами. Що ж робити на початковому етапі, коли ви лише переналаштовуєте вашу систему господарювання і мислення на новий лад? Найпростіше, це приготування “зелених чаїв” замість купування ЕМ-препаратів.

Порада: як зробити “зелений чай”. Зберіть зайву рослинність, яка є на ділянці (наприклад, крапива). Залийте її водою. Дайте настоятися тиждень-два. За цей час там почнеться процес бродіння, і будуть розростатится ті мікроорганізми, що притаманні саме вашій ділянці. Недоліки: запах. Переваги: ця технологія є найбільш природодогоджаючою з усіх можливих.

Механічні роботи в саду і на городі: як зекономити час?

Якщо ви добре все замульчували та посадили рослини достатньо щільно, то проблеми прополювання на вашому городі не буде. Чому? Тому що бур’яні - це такі ж рослини - їм потрібне сонце. Якщо немає доступу сонця до грунту - зайве не ростиме.

Якщо ви є прихильником високорослих сортів овочів (напр. помідорів) та інших в’юнких рослин (квасоля), то важливою задачею стає створення опор та підв'язка.

Для квасолі можна робити “вігвами” з трьох потичків розміром 2-2.5 метри. Детальніше можна подивитися у вебінарах Бубліка Б.А.

Можна застосовувати шпагат. Для його закріплення варто подбати про наявність дерев’яних кілків.

Порада: якщо ви вирішили використовувати дерев’яні кілки та шпагат для підв’язування рослин і створення міцних опор, врахуйте, що дерев’яні кілки, встромлені у землю, легко обламуються біля землі (підземна частина за рік згниває). Аби цього уникнути, ви можете придбати відрізки старих труб. 50 см такої труби вбивається у землю з кроком 4 метри, а потім у ці відрізки труб встромляються дерев’яні кілки і робиться підв’язка під шпагат.

Порада: замість шпагату можна використовувати пластикові пляшки, розрізані на тонкі стрічки. Вистачить такого підв’язочного матеріалу на два сезони.

Для того, щоб зменшити роботу в осінній період, ви можете застосувати так звану “літню” обрізку - прищипування пагонів на овочах та на фруктових деревах.

Перша потрібна для того, щоб перенаправити увагу рослин з ростових процесів на формування і дозрівання врожаю. Зазвичай пасинкують томати. Ця “операція” не є обов’язковою, але з її допомогою можна знизити ураження томатів фітофторою, і отримати більше помідорів з куща.

Таким самим чином двома обрізками пагонів можна сформувати малинове “дерево”. Урожайність зростає у 2-3 рази, але і потреба у воді так само.

Літні посіви овочевих культур

Чи є літні посіви овочів обов’язковими? Ні. Але якщо ви хочете редьку та ріпу для зимового споживання, то варто посіяти їх у перших числах липня.

Зелені овочеві культури є швидкостиглими, тож можна їх пересівати кілька разів за сезон, щоб смакувати зелені салати якнайдовше.

Для того, щоб насолоджуватись зеленим хрумким огірком під кінець сезону, його варто також посіяти повторно. Бо огірки, висіяні у травні, з великою ймовірністю в кінці липня вже засохнуть. 

Що робити із шкідниками і хворобами?

Найбільш пермакультурним методом регулювання шкідників і хвороб є ускладнення життя шкідливим організмам. Для цього ми уникаємо монокультури (створюємо сумісні посадки), висаджуємо відлякуючі та фітонцидні рослин (підвищуємо біорізноманіття), і скошуємо траву, що може бути розсадником хвороб і шкідників.

Порада: якщо побачили на ділянці осоку, то краще скошувати її листя, адже воно є розсадником іржі - карантинної хвороби як городніх, так і садових рослин.

Наступним кроком може бути залучення “хижаків”: приваблення хижих комах, птахів та земноводних на ділянку, стимулювання розмноження корисної мікрофлори.

Порада: велика кількість квітів на ділянці дозволить привабити дорослих особин комах-хижаків.

Менш пермакультурними методами є використання механічних засобів, а саме: збирання, вирізання гілок, струшування, збивання водою та обприскування окропом, обпалювання, використання біопрепаратів (бактеріальних, грибкових чи вірусних).

Непермакультурними методами є використання хімікатів природного походження (відвари та настоянки отруйних рослин, сеча, попіл), побутової хімії (мило, пральний порошок, сода, йод) та спеціалізованої хімії (органічні препарати, органо-мінеральні та органічні).

Специфічні роботи у пермакультурному саду

У червні найважливішим завданням є накопичення фітомаси для мульчування. Оскільки раннє мульчування призводить до розведення слимаків, а товстий шар мульчи, до того ж, може бути достатньо шкідливий рослинам під час приморозків, то процес мульчування не рекомендовано розпочинати поки є загроза значного зниження температури.

Іншою роботою може бути проріджування і пікірування рослин на грядках. Ці роботи не є обов’язковими, а залежать від вашого стилю господарювання, потреб родини і можливостей часу і сил.

Порада: якщо ви не маєте змогу вирощувати рослини для утворення зеленої маси у великій кількості, то дізнайтеся як у вашій місцевості можна замовити солому. Можливо, є сенс це зробити заздалегідь.

Мульчування найкраще розпочинати у кінці червня і підтримувати цей процес у липні та серпні, протягом безводних місяців.

Липень - це також час встановлення опор не лише під високорослі овочі, але й під гілки дерев, щоб вберегти їх від обламування від доброго врожаю.

Серпень - це місяць початку збору насіння. Більш детально про це можна подивитися у відео від Іванки Білоус про секрети осіні.

У серпні та на початку вересня можна садити полуницю “вусами”, якщо збираєтесь розширювати ділянку. 

Порада: зовсім не обов’язково саме садити або пересаджувати полуницю “вусами”. Для збереження сил і часу ви можете направити “вуса” полуниці у ту сторону, яку збираєтесь освоювати.

Дізнатись більше:

Слідкувати за новинами пермакультури можна на сторінці ГС “Пермакультура в Україні” та Сертифікаційний курс пермакультурного дизайну.

Відео "Секрети сезонів: літо"